Bebeklerde emekleme süreci

  • 0 comments

Heyecanla beklediğiniz o ilk hareket etme çabaları, Emeklemeye çalışmak Yürümeye çalışmak.  Peki bebekler ne zaman emekler? Bebeklerde emekleme belirtileri nelerdir? Nar Sanat Anaokulu olarak sizlere bu konuda birtakım bilgiler vermek istedik.

Bebeklerde Emekleme Süreci

Çocuğun hareket gelişimi belirli aşamalardan geçerek ilerler. Bebekler emeklemeden önce belirli bazı davranışları gerçekleştirebilmeli; baş, boyun ve gövde kaslarını yeterince kontrol edebilecek olgunluğa ulaşma gibi. Psikolog Mary Shirley’e göre bebek, 1. ayda yüz üstü uzandığında başını ve çenesini yerden kaldırabilmelidir. 2. ayında, göğsünü yerden kaldırabilmelidir. 4. ayında ise destekle oturabilmeli, 5. ayında annesinin kucağında oturarak nesneleri tutabilmelidir.

Bebekler genellikle tek başlarına dik oturmaya başladıklarında ilk sürünme hareketlerini de yaparlar. Sürünme yaklaşık 6. ay civarında ortaya çıkar ve emeklemenin belirtileridir. Zaten emekleme ve sürünmede kullanılan temel hareketler aynıdır.

Emekleme kısaca eller ve dizler üzerinde yürümektir. Emekleme her çocukta farklı aylarda ortaya çıksa da genellikle 8. ve 9. aylarda tam haliyle görülmeye başlayacaktır. Emekleme bebeğin istediği yere hareket etmesini, nesnelere ulaşmasını ve çevresini keşfetmesini sağlar.

Eğer bebeğinizin diğer fiziksel davranışlarında bir tuhaflık fark etmiyorsanız, bebekler ne zaman emekler konusunda çok endişe etmemeniz gerekir. Az önce söylediğimiz gibi bazı bebekler bir yerlere tutunarak ayakta kalmaya ve adım atmaya başlayabilir, sürünme ve emekleme sürecini hiç yaşamayadabilirler. Çoğu bebeğimiz ise bu evreyi yaşayacaktır.

Bebeğinizin o aylarda emeklemesini kolaylaştırmak için,  yere temiz bir çarşaf serin, ipli tüylü olmamasına dikkat edin. Bebeğinizi üzerine yüz üstü bırakın, karşısına biraz uzağına geçin ya da ilgisini çeken oyuncakları, objeleri önüne koyun. Seslenip çağırın, size ya da koyduğunuz objeye ulaşmaya çalışacaktır. İlk emekleme belirtilerinde bebeğiniz ellerini kullanacaktır. Zeminde elleri ile ileriye gitmeye çalışacak daha sonra bacakları ile debelenecektir. Bu evrede onun işini kolaylaştırmaya çalışmayın, bırakın enerji harcasın ve kasları eklemleri güçlensin.

Peki emekleme sürecinde bir eşyaya ihtiyacımız var mı?

Emekleme Oyuncağı: Sevimli köpek, kedi, kaplumbağa ve tavşan tekerlekli oyuncaklar ile bebeğinizin onları takip etmesini, emeklemesini ilerletmesini sağlayabilirsiniz.

Emekleme Dizliği: Özel bağlama aparatları ile bir hayli hareketli olan bebeklerinizin dizinden kaymayacak ve bebeğinizin dizlerini tahriş olmaktan koruyacak dizliklerdir.

Emekleme Topu: Rengarenk çeşit çeşit modelleri bulunan emekleme topları pille çalışır. Ayrıca bunlar arasında müzik çalan, ışıkları yanıp sönen modelleri de bulunmaktadır. Müzikli olanları ya da her tuşunda farklı bilgi kelimeler olanları daha öğretici bir görev görürler.  

Emekleme Halısı: Oyun halısı olarak da bilinen bu emeklemeye yardımcı ürün, bebeğinizin sürünme veya emekleme aktivitelerini üzerinde gerçekleştirebilmesine yardımcı olur.

Share Social