Bebeklerde dil gelişimi ilk ağlamalarla ve agu’larla başlar ve ilk 3 yılda önemli bir aşama kaydetmesi bekleniyor. Hangi dönemlerde hangi heceleri veya kelimeleri kullanması gerektiğinden tutun da, iki kelimeli cümlelere geçip geçmediğine kadar pek çok detay çocukların dil gelişimi hakkında ipucu verebiliyor.Bir çok ilkler de bu dönme denk gelir,ilk sözcükler,ilk adımlar ve ilk oyunlar bilinçli olarak ortaya çıkar.Her şeyi çok ifade edemez ama söyleyebildiğinden fazlasını bilir ve anlar.Vücuduyla ilgili bazı bölümler sorulduğunda gösterebilir,kaybolan bir eşyasını arayabilir,eşyaları atabilir,kaldırabilir,iki parmağını kullanarak küçük eşyaları tutabilirler. Uzmanlar tarafından belirtilen önemli bir nokta ise dil gelişiminin aileler tarafından çok iyi takip edilmesi gerektiğini söylüyorlar.

Dil ve konuşma bozukluklarının nedenleri;

  • Dil ve konuşma bozukluklarının birçok nedeni olabilir. Bazen tek, bazen de birden fazla sorunun bir araya gelmesi, dil ve konuşma bozukluğuna yol açabilir. Nedeni tespit etmek her zaman çok kolay olmayabilir.
  • Tanı konabilmesi için farklı alanlarda çalışan uzmanlardan görüş alınması gerekebilir. Öncelikle sorun sadece bir dil ya da konuşma bozukluğu mu, yoksa mevcut konuşma sorununun altında yatan farklı bir neden var mı, mutlaka tespit edilmelidir.
  • Eğer bir konuşma gecikmesi var ise ne zaman ve ne şekilde destek verileceği belirlenmelidir. Dil ve konuşma bozukluğu olduğu düşünülen bir çocuk ile ilgili bazı temel değerlendirmeler geç olmadan mutlaka yapılmalıdır.

Ne zaman uzmana başvurulmalı?

  • Her çocuğun dil ve konuşma becerilerini edinme süreci kendine özgüdür. Ancak çocukların 1 yaş civarında ilk kelimelerini söylemesi, 2 yaşına geldiğinde yaklaşık 50 sözcük söyleyebilmesi ve söylenen birçok şeyi anlaması, 3 yaş civarında 2-3 öğeli cümleler kurabilmesi ve 250’ye yakın kelimeyi söylemesi beklenir.
  • Bazı çocuklar ilk kelimelerini 1 yaş civarında söylemelerine rağmen, kelime sayısının artma hızı az olabilir ya da ilk kelimeler biraz geç kullanılmaya başlandıysa da ara, hızla kapanabilir. Dolayısıyla “normal” aralığı biraz geniş düşünülebilir.
  • Bazı çocuklarda beklemek uygun olabilir. Çocuğu takip eden çocuk doktorunun da bilgisiyle, kısa süre zaman tanınabilir. Ancak bu süre sanıldığı gibi 3-4 yaşına kadar beklemek değil, en fazla 5-6 ay bekleyerek uzman görüşü almaktır.
  • Daha önce de belirtildiği gibi eğer mevcut konuşma geriliğinin nedeni olan farklı bir sorun var ise beklemek, sorunun daha da içinden çıkılmaz bir hal almasına neden olacaktır.