0-1 yaş arasındaki çocuğunuzla oynayabileceğiniz oyunlar Nar Sanat Anaokulu olarak sizler için derledik. İşte 0-1 yaş arasındaki çocukların gelişimine katkıda sağlayan oyuncak tavsiyeleri…

0-1 yaş döneminde çocuğunuzun henüz dil gelişimini tamamlamadığından bu dönemde dokunma becerilerine yönelik oyuncaklar seçebilirsiniz.

Bunun için illa dışarıdan almanıza gerek yok böyle düşünmenize gerek bile yok. Evde hazırlayacağınız malzemeler ile de çocuğunuzla eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Örneğin ; bir kabın içine farklı dokulardan nesneler koyarak bu becerilerinin gelişimine katkıda sağlayabilirsiniz. Peluş şeklinde eldiven, plastik bir top, kaygan kumaştan yapılan herhangi bir nesne ve pütürtülü bir kağıt parçasını bir sepete ekleyin ve çocuğunuzun temas etmesini sağlayın.

Yüzü koyun bir biçimde yatırdığınız çocuğunuzun belirli bir mesafesine oyuncakları koyarak onun uzanmasını sağlayabilir böylelikle el ve kol koordinasyonunu sağlamış olursunuz.

Çocuğumun göz koordinasyonu gelişsin diyorsanız da aynayı sağ-sol ya da yukarı- aşağı hareketlerle takip etmesini sağlayabilir, göz koordinasyonunun gelişmesini hızlandırabilirsiniz.

Bu yaş aralığındaki bebeklerin en sevdiği oyun ise ce-ee oyunudur. Herhangi bir oyuncağın arkasına saklanarak ya da direkt olarak oyuncağı elinizin arkasından çıkararak ce-ee yapabilirsiniz. Bu oyun aynı zamanda güven verici olduğundan bebekler için önerilebilir.