Uzmanlar bedensel gelişimin sürekli bir olay olduğunu hatırlatırken, iki yaşındaki bir çocuğun, yetişkinlerin sahip olduğu duyusal yeteneklerin hemen hemen tümüne sahip olduğunun altını çiziyor.

Beş yaşından sonra duyusal yeteneklerde herhangi bir gelişimin söz edilemeyeceğini vurgulayan uzmanlar, buna rağmen beynin gelişmesini sürdürdüğünü kaydediyor.

İki yaşındaki bir çocuğun beyninin, yetişkin insan beyni ağırlığının yüzde 75’i kadar olduğunu ifade eden uzmanlar, bu oranın çocuk beş yaşındayken yüzde 90’a ulaştığını paylaşıyor. Beyinde meydana gelen değişikliklerin büyük bir kısmının, var olan beyin hücrelerini birbirine bağlayan bağlantıların çoğalmasıyla açıklanabileceğini dile getiren uzmanlar, iki ile beş yaş arasındaki çocukların hareketlerinin tür ve sayı bakımından her geçen gün arttığını savunuyor.

Çocuklarda gelişim esası itibariyle olgunlaşmayı belirten; ayak parmakları üzerinde yürüyebilmesi, bir adım atarak merdiven basamağı çıkabilmesi, üç tekerlekli bisiklete binebilmesinin gibi hareketlerin özgürlüğü bol olan çevrede daha çabuk ve tam anlamıyla ortaya çıkacağını hatırlatmakta fayda var.

İki ile beş yaş arasında boy uzama hızının yavaşladığı üzerinde duran uzmanlar, doğumda bebeğin ortalama olarak boyunun yüzde 30’unu kazanmış olarak dünyaya geldiğini, iki yaşına geldiğinde ise yetişkin boyunun yaklaşık yarısına ulaştığı yorumunda bulunuyor.

İki yaşından sonra yıllık gelişimin yüzde 5 civarında devam ettiğini ancak ergenlikten sonra yeniden hızlandığını unutmamak gerekir.