cocuk-gelisimi

Okul öncesi çağdaki  çocuk; bilgi,beceri  edinme açısından  en kaliteli  dönem içerisindedir.3-6 yaş dönemindeki küçük hanımlar,küçük beyler  sanat dallarıyla çağdaş eğitimle doğru çevre şartlarıyla geleceğe  hazırlanırlar.Çocuklar  yaparak yaşayarak öğrenirler ,yaşam onlar için Paylaşımdır.

İlk girdikleri sosyal ortamlardan biridir anaokulları, ağızlarından’’öğretmenim’’  sözcüğü  ilk anaokullarında duyulur.Öğrenim dünyasına  girdikleri  andan itibaren aileden getirdikleri kültür, diğer arkadaşlarının kültürü ile sosyal ortam içerisinde buluşur.Paylaştıkları küçük şeyler aydınlık gelecekleri için attıkları minik adımları oluşturur.

Bilim ve doğa çalışmaları  okul öncesi dönemde oldukça önemli yer tutmaktadır.Çocuklar için gözde çalışmalardır.Fen ve doğa merkezinde yapılabilecek bu tip çalışmalar için minyatür şelale,başak-yaprak-kaktüs-lale buketi-küçük çiçekler,kuzey-güney-doğu ve batıyı gösteren yön tablosu,ipek oluşumunu anlatan sıralı kartlar,pamuk vb. materyallerdir.

Türkçe Dil Etkinliği,çocukların hem bilgi dağarcıklarını  hem de kelime hazinelerini geliştirecekleri  çalışmalardandır.Pinokyo gibi dünya klasikleri okunabileceği gibi çocuklara pedagojik olarak uygun hikaye ve masal anlatılabilir.

Başaranların  ve vizyonu geniş insanların aralarında olabilmeleri için okul öncesi eğitim almaları şarttır.7 ÇOK GEÇ o yüzden 3-6 yaş dönemi  tesadüflere  bırakılmamalıdır.