Uzmanlar ailenin küçük çocuklarının, ortanca ve büyük çocuktan çok daha fazla olduğunu belirtirken, küçük çocukların hem anne baba, hem de diğer kardeşlerinin ilgi odağı olmasının önemli bir nokta olduğunun da altını çiziyor.

Ailenin son doğan çocuğuyla diğer çocuklar arasında ortaya çıkacak kıskançlığın, had safhaya ulaşabileceğini kaydeden uzmanlar, son doğan çocuğun aslında hayatının diğer aile bireylerinin yardımıyla daha kolaylaşacağını dile getiriyor.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken bazı etkenler olduğunun üzerinde duran uzmanlar, bunlardan birinin küçük çocuğun, kardeşlerinin çokluğu veya diğer nedenlerden ilgi merkezi olmadan büyüyorsa, kendini daha çok özgür göreceğini ve kendine özgü bazı alışkanlıklar geliştireceğini kaydediyor.

Eğer bu ilgisizlik fazla ise küçük çocuğun sevgi ve şefkat eksikliği sebebiyle kişilik bozuklukları geliştirebileceğini de unutmamak gerektiğini hatırlatan uzmanlar, ayrıca aile içinde hep kendinden büyükler ve güçlülerle birlikte olmasının aşağılık duygusu geliştirebileceğini vurguluyor.