Bazı çocuklar anaokulu ve kreşe kolay bir şekilde alışırken, bazı çocukları anaokuluna ve kreşe alıştırmak oldukça zor olabiliyor. Çocuklar anaokulu ve kreş ortamını bilmediklerinden, çekingenlik gösterebiliyor. Bakırköy Özel Nar Sanat Anaokulu olarak bu makalemizde çocukların anaokulu ve kreşlere kolay bir şekilde adaptasyon sağlaması için neler yapılması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Öncelikle çocuğunuzu psikolojik olarak anaokulu veya kreşe hazırlamanız gerekmektedir. Bunun en güzel yolu ise anaokulunun iyi yönlerini ona anlatmaktır. Anaokuluna gittiği zaman orada neler yapacağını, arkadaşlarının olacağını, oyunlar oynayacağını ve yeni bilgiler öğreneceğini tek tek açık bir şekilde anlatmak gerekmektedir. Çünkü çocuk anaokuluna gittiği zaman nelerle karşılaşacağını ayrıntılı şekilde bilmelidir. Çocuğunuzu kandırarak anaokuluna gitmeye ikna ederseniz, anaokuluna gittiğinde bilmediği bir şeyle karşılaştığında hem korkabilir, hem de aile karşı güveni azalabilir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamak için çocuğunuza anaokulu ile ilgili her şeyi açık ve net bir şekilde anlatmalısınız.

Çocuğunuz için anaokulu araştırması yaparken, yanınızda çocuğunuzu da götürmeyi unutmayın. Kendi gideceği anaokulunu seçmesi için ona fırsat verin. Böylece kendi seçtiği bir anaokulunda kendini çok daha güvende hissedecektir.

Tüm bunları yapmanıza rağmen çocuğunuz anaokuluna gitmek istemiyorsa ya da çekiniyorsa, anaokulu yetkilileri ile görüşerek ilk bir kaç gün yakın bir arkadaşı ile birlikte okula götürmeyi teklif edin. Anaokulu size bu fırsatı sunarsa, çocuğunuzu anaokuluna alıştırmanız daha kolay olabilir. Çocuğunuzu, yakın bir arkadaşı ile birlikte anaokuluna gönderirseniz, orada tanıdığı biri olacağından dolayı kendini daha güvende hissedecek ve huzursuz olmayacaktır. Bu bir kaç günlük süre zarfında ise diğer çocuklar ile arkadaşlık kuracak ve öğretmenlerine de ısınacaktır. Çocuğunuz anaokuluna alıştığı zaman artık anaokuluna tek başına gönderebilirsiniz.

Çocuğunuz anaokulunda yalnız kalmaya başladığı günlerde ona ihtiyacı olduğu zaman geleceğinizin sinyali vererek kreşte rahat hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Bunu için gelmenize gerek yoktur, gün içerisinde telefon ile arayıp nasıl olduğunu sorarsanız bile çocukta eğer ben istersen ailem gelecek güvenci yaratabilirsiniz. Endişe ve korku yaşamaya çocuklar daha rahat uyum sağlar.

Akşamları eve geldiğinizde anaokulunda yaptıklarını, arkadaşlarını sorun. Yaptıklarından dolayı onları tebrik edin veya ödüllendirin. Bu ertesi gün anaokulunda geçireceği günde ona artı bir motivasyon olacaktır. Çocuğunuz akşam size anlatacağı için daha verimli zaman geçirecektir.

Gün içerisinde yaptıkları, yedikleri, içtikleri gibi konulardan öğretmeninden bilgi alın ve bu bilgileri akşam çocuğunuz ile paylaşın. Bu durumda çocuğunuz kendini yalnız hissetmeyecek, onu anaokuluna bırakıp gittiğinizi düşünmeyecektir.