Okul öncesi eğitim; çocuğu bilişsel, sosyal, duygusal ve fiziksel olarak hayata hazırlar. Çocuğumu neden anaokuluna göndermeliyim diye düşünüyorsanız anaokulunun faydalarından tereddüdünüz olmasın. Anaokulunun çocuklar üzerindeki iyi etkileri…

Anaokulunun en faydalı özelliklerinden birisi şüphesiz, çocuğun anaokulunda evdeki ”çocuk” rolüyle bulunmamasıdır. Çocuk evde annesinin kıymetlisi, babasının bir tanesidir, babaannesinin dokunulmazı, dedesinin dünyasıdır. Ev çocuğun alanıdır, anne ve babalar ne kadar bu duruma düşmeyi istemeseler de özellikle evde tek çocuk varsa evdeki kurallar değişken ve esnektir. Beslenme düzeni bebeğe göre düzenlenir. Paylaşım yoktur. Oyunları tektir. Sınırları çoğu zaman belirsizdir. Bu nedenle anaokuluna gitmenin çocuğa; Sosyallik, bilişsel hazırlanma, beden farkındalığı ve duygusal hazırlanma gibi etkileri vardır.

Sosyalleşme

Çocuk anaokuluna başladığında artık orada bir ”birey” olarak bulunur. Anne ve babasının dünyasından sınıfın 15 değerli öğrencisinden biri olur. Her şeyden önce sosyalleşir. Kendisi gibi 15 farklı çocukla bulunmak bile başlı başına bir gelişmedir. Bu yeni deneyim çocuk için aynı zamanda bir eğitimdir. Sıra ile iş yapmayı, paylaşabilmeyi, karşısındaki kişileri dinlemeyi, kendini ifade edebilmeyi, iş birliği yapmayı, yardım etmeyi, yardım almayı öğrenirler.

Bir çocuğun yaşıtları ile beraberken yaşadığı deneyimleri dünyanın ne iyi sistemi bile olsa bir yetişkinin aktarması imkansızdır. Erken yaşta sosyalleşme becerileri edinmek çocuklar karşılaşacağı her ortamda katkı sağlar. Anaokulu neden önemlidir? sorusunun ilk ve en önemli cevabı budur. Anaokulu gereklidir çünkü çocuk evde öğrenemeyeceği sosyalleşmeyi burada öğrenir.

Bilişsel Hazırlama

Anaokulu sosyalleşmeyi sağlamasının yanında, çocuğun zihinsel gelişimini de destekler. Temel matematik, eşleme, sınıflama becerileri (tane kavramı, sayı sayma vb.)  okuma yazma ön hazırlıkları vb.  akademik eğitimlerle çocuğu bilişsel olarak hazırlar. Bu becerileri evde de kazanabilirsiniz ama anaokulu ortamındaki gibi düzenli ve belli saatler içerisinde aşama aşama yapamayabilirsiniz. Kendisi gibi bir çok çocukla öğrenme tecrübesi yaşamasını evde sağlayamazsınız. Ayrıca çocuklar birbirlerinden etkilenerek de öğrenme gerçekleştirirler.

Duygusal Hazırlanma

Anaokulunun önemli özelliklerinden biri çocuğu duygusal olarak hazırlamasıdır. Birincisi çocuğu duygusal olarak okul hayatına hazırlar. İkincisi ise çocuk bir yetişkin tarafından tek bir bilgiyi diğer yaşıtları ile paylaşmayı öğrenir, bu da çocuğa duygusal olgunluk kazandırır.

Beden Farkındalığı

Anaokulunun önemli özelliklerinden bir diğeri ise çocuğun beden farkındalığı kazanmasıdır. Erken yaşta yapılan fiziksel etkinlikler çocuğun bedenini tanımasını, hareket koordinasyonunu ve beden disiplinini sağlar. Hem çocuğun gelecekteki yaşam felsefesini etkiler, hemde vücut kas gelişimini sağlar.

Özetleyecek olursak anaokulu faydalı mıdır? sorusunun cevabı kesinlikle evet olacaktır.

  • Çocuklarınızın yaşıtları ile bir arada sosyalleşerek bir arada öğrenim deneyimleri yaşamasını,
  • Bir arada olmanın getirdiği bazı sosyal kural ve sınırların öğrenilmesini,
  • Beden farkındalığı kazanmasını,
  • Kendini daha iyi ifade edebilmesini,
  • Düzenli beslenme alışkanlığı kazanmasını,
  • Öz bakım becerilerini güçlendirmesini,
  • Okuma yazma hazırlık becerileri edinmesini,
  • Toplumsal yaşama dair deneyim kazanmasını ve en önemlisi bağımsız bir birey olmasını istiyorsanız mutlaka anaokulu eğitimi aldırmanızı tavsiye ederiz.

Kaynak:Okul