Uzmanların en sık üzerinde durduğu kişilik bozukluklarından biri psikopat veya sosyopat ismiyle bilinen antisosyal kişiliktir.

Uzmanlar antisosyal kişilik bozukluğunun 5-6 yaşlarda kendini göstermeye başladığını ifade ederken, sosyopatlığın bencil, kendi çıkarlarını ve o andaki zevkinden ve doyumundan başka hiçbir şeyi düşünmeyen bir kişilik olduğunun altını çiziyor.

Bu kişilerin hiç kimseye bağlılık ve sorumluluk göstermediğini kaydeden uzmanlar, aklına geldiği gibi hareket eden, engellenmeye tahammülleri olmayan, kural ve yasa tanımayan kişiler olduğunu vurguluyor.

Yaptıkları davranışların sonucunda başkalarının uğradığı zararlar karşısında hiçbir zaman suçluluk duymayan bu kişilerin çok çabuk sıkıldıklarını ve sürekli heyecan aradıklarını da belirtmekte fayda var.

Uzmanlar psikopatların en önemli özelliklerinden birinin kendilerini kolayca sevdirmeleri olduğunu dile getirirken, psikopat ve sosyopatlığın altında genetik faktörün ön plana çıktığını belirtiyor.

Kalıtımın etkisinin şizofreni, duygusal bozukluklar ve alkolizm de görüldüğü kadar kuvvetli olmadığını kaydeden uzmanlar, bu kişilerin EEG’lerinin normal kişilerden farklı olduğunu dile getiriyor.

Sosyopatların büyük çoğunluğunun erkek olduğunu işaret eden uzmanlar, bu bireylerin ebeveynleri tarafından gelişi güzel yetiştirildiğini, ne zaman ödül, ne zaman ceza uygulandığının belli olmadığını paylaşıyor. Sosyopatların babalarının çoğu zaman antisosyal davranış gösterdiğini de savunan uzmanlar, bunun da genetik faktörü bir kez daha akıla getirdiğini açıklıyor.