simarik-cocuk

Anne ve babalar çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek, onlara en iyi eğitimi ve terbiyeyi vermek için çabalarlar, bu konuda belli planlar yaparlar ve onları çocuklarını büyütürken uygularlar. Her anne ve baba çocukları için en iyi ne ise onu yapmak ister. Mesela çalışan anne ve babalar çocuklarını uyuturken sallamak istemezler, çünkü çocuk bu şekilde uymaya alışır ise sürekli sallanmak isteyeceklerdir, ama onlar bu konuda ne kadar çabalarsa çabalasın babaanne ve dedeler 1 haftada çocukları sallamaya alıştırabilir. Bu durum ne kadar anne ve babalar tarafından istenmese de ses çıkaramazlar ve çocukları istemedikleri şeylere alışabilir.

             Babaanne, anneanne ve dedeler sizleri büyütürken ellerinden gelen her şeyi yapmışlardır ve sizle bu günlere gelmişsinizdir. Artık çocuk büyütme sırası sizdedir. Bu yüzden onlar çocuklarınızı şımarttıkları zaman sonuçlarına katlanmak zorunda kalmazlar ve doyacak sonuca sizler katlanmak zorunda kalacaksınız. Sizi büyütmüş olmanın verdiği güç ile kendilerinde torunlarını şımartmak haklarının olduğunu düşünürler ve bu konuda haklıdırlar. Ama önemli olan büyüklerin bu durumu ger dönülmesi güç bir duruma getirmemeleri veya eğer onlar bu noktayı fark edemiyorlarsa anne ve babaların bu noktada büyükleri uyarmasıdır.

             Uzak yerlerde yaşayan babaanne, anneanne ve dedelerin yaptıkları bu konuda geri dönülebilir şeylerdir. Mesela çikolata yemesi yasak olan bir çocuk dedesinin aldığı çikolatayı yerse kural çiğnenmiş olur ama dedesi gittiği zaman tekrar eski rutin hale gelinebilir. Aynısı uyku için de geçerlidir büyükanne ve dedelerin aylardır görmedikleri torunlarını doya doya sevme ve görme hakkı vardır, öğlen uykusu birkaç gün aksatılsa bile onlar gittiğinde tekrar eski düzen yakalanabilir. O yüzden sizi büyüten anne ve babalarınızın torunları üzerindeki bu haklarını onlardan esirgemeyin. Fakat büyükler yakında ise ve sık sık torunlarını görüyor ise durum biraz farklıdır. Bu durumlarda onlara sınırlar çizilmelidir ve sınırları geçtiklerinde çocuklarınız için ne pahasına olursa olsun büyükler uyarılmalıdır.

             Zaman her geçen gün değişmektedir. Büyükleriniz için doğru olan şeyle günümüzde yeterliliğini kaybetmiş olabilir, ya da onların torunları için iyi olacağı şeyler günümüzde çocuklarınıza değer verebilir. Bunun için büyükleri ile yakın veya aynı yerde oturan anne ve babalar kurallarını kendileri koymalı ve büyükleri bu konuda uyarmalıdır. Çünkü yazımızın başında dediğimiz gibi çocuğunuzun alışkanlıkları değiştiği zaman büyükleriniz değil siz anne ve babalar çaba sarf edeceksiniz.

Babaanne, anneanne ve dedeler de bu konuda biraz hassas olmalıdırlar. Şartların değiştiğini düşünmeliler, her şeyden önce sizin koyduğunuz kuralları çiğnerken siz anne ve babaların nasıl zarar görebileceğini düşünmelidirler. Günümüz şartları çok değişti, artık birçok ailede hem anne hem de baba çalışmaktadır. Zaten gün içerisinde çok çok yorulan anne ve babaların, sabaha kadar da çocukları için yorulmamaları için büyüklerin, anne ve babaların koyduğu kurallara saygı göstermeleri gerekmektedir.

             Unutmayın her anne ve babanın kendi çocuğunu kendi istediği gibi yetiştirme hakkı olduğu gibi her babaanne, anneanne ve dedenin de torunları üzerine söz söyleme hakkı vardır. Bu durumda herkes gerekli özeli göstermeli ve gerekli fedakarlıkları yapmalıdır.