Her çocuk aynı dönemde yürümeye başlamayabilir. Yürüme zamanı çocuktan çocuğa değişebilen bir şeydir. Hatta bazı çocuklar normalden daha geç yürümeye başlayabilir. Hatta bazı çocuklar normalden daha geç yürümeye başlayabilmektedir. Bu durumda pek çok etken devreye girebilir. Örneğin çocuğun gelişim düzeyi farklıdır. Bu farklılık onların yürüme davranışına da etki eder. Yani çocuk belli bir yaşa gelmesine rağmen yürüme davranışını gerçekleştiremeyebilir. Bu da onun gelişim düzeyinden kaynaklanıyordur. Yani yürüme için gerekli olan kas gelişimi, hareket gelişimi vb. şeyler henüz tamamamlanmamış olabilir.

Normalde bir çocuk ortalama 1,5 yaşındayken herhangi bir şeyden destek almadan yürüyebilmektedir. Fakat gelişim düzeyi yetersizse bunda bir gecikme yaşanabilir.

Diğer yandan bazı çocuklar yürümeyi öğrenme aşamasında yaptığı alıştırmalarda başarısız sonuçlar aldıysa bu da onu psikolojik olarak etkileyebilir. Bu korkudan dolayı yürüme konusunda isteksiz davranabilir.

Bunun yanında bazı çocuklara da hala emeklemek daha kolay ve pratik geliyor olabilir. Çünkü yürümeye yeni başladıkları zaman yürüme onlar için zor ve sorunlu olabilmektedir. Bu nedenle alıştıkları ve daha iyi bildikleri yöntem olan emeklemeyi hala tercih ediyor olabilirler.

Anne ve baba da çocuğu yürüme konusunda yeterince alıştırmamış ve yürüme denemeleri yaptırmamış olabilir. Çünkü yürüme her ne kadar belli bir gelişim düzeyi istiyorsa da alıştırma ve denemeyle geçen bir eylemdir. Eğer bu yönde bir eksiklik varsa yine yürüme konusunda gerilik olabilir.