Bebek gelişimi açısından yaşamın ilk 1-2 yılında anne ve bebek arasında kaliteli bir bağlanmanın oluşması çocuğun ruhsal gelişiminde önemli rol oynar.

Bağlanma sürecinin bebek daha anne karnındayken başladığı düşünülmektedir. Doğumla birlikte bebek ağlayarak ve sesler çıkararak kendini ifade etmeyi, bu vesileyle de ilgiyi üzerine çekmeyi başarır. Anne ve çevresindeki diğer kişiler sıklıkla buna tepkisiz kalamaz ve onunla konuşarak, kucaklarına alarak ve de ihtiyaçlarını karşılayarak yanıt verirler. Yani bu dönemde bebek pasif alıcı konumunda değildir.

Bebek Gelişimi Açısından Emzirme Döneminin Önemi

Emzirme ve kucağa alma davranışı bağlanma açısından büyük önem taşır. Emzirme esnasındasadece beslenme değil yakın bedensel temas da söz konusudur. Anne ile bebeğin yüz yüze olan bu duruşu sırasında çocuk memnuniyetini ifade ederken, annenin de çocuğun bakımıyla ilgili motivasyonu ve ilgisi artar. Bu esnada bebeğin beynindeki ilgili bölgelerde sinaptik bağlantılar artar ve beynin yapılanmasına katkıda bulunur.

Annenin bebeğinin gönderdiği duygusal uyaranlara verdiği tepkiler bağlanma açısından çok önemlidir. Annenin çocuğun ihtiyacı olduğunda onun yanında olması, onu anlaması ve sevmesi çocukta güven duygusu oluşturacak, dış dünyayı keşfetmesi için cesaretlendirici olacaktır. Eğer anne çocuğunun ihtiyaçlarına sağlıklı cevaplar verebilirse sağlıklı bir bağlanma gelişecek ve çocuğun kendi duygularını düzenleme ve anlamasını sağlayacaktır. Bu da stresle baş etme için uygun yolları ve destekleri aramayı öğrenmesini sağlayacaktır.

Bebek Gelişimi Açısından Annenin Ruhsal Durumu

Güvenli bir bağlanma gelişebilmesi için annenin ruhsal durumu çok önemlidir. Annenin yaşadığı ruhsal sıkıntılar çocukla olan iletişimi olumsuz etkileyecektir. Bu dönemde anneye diğer aile bireylerinin psikolojik olarak destek olmaları çok önemlidir. Özellikle ilk bebekte anne daha tecrübesiz ve kaygılı olacağından bu desteğe daha fazla ihtiyacı olabilir. Çocuğun sağlıklı gelişimi için fiziksel bakımının olduğu kadar duygusal ihtiyaçlarının da karşılanması gerektiği unutulmamalıdır.

Bebeğiyle az iletişim kuran, konuşmayan, ona karşı duyarsız ve tutarsız davranan annelerin bebeklerinde veya düzenli bakım veren birinin bulunmadığı durumlarda bağlanmanın sağlıklı gelişmediği bilinmektedir. Yapılan çalışmalar bu çocukların ileride duygusal paylaşımı az ve çekingen, akranlarıyla ilişkilerinde yetersiz ve davranış kontrolünde sorun yaşayabilen çocuklar olduklarını göstermektedir. Bebek gelişimi aşamalarında bu konulara özen göstermeniz gerekmektedir.