Hepimiz biliyoruz ki bebekler yemek yerken çoğunlukla üstlerine dökerler. Dikkat etmemiz ve bilmemiz gereken tek şey bebeklerin kıyafetinin bizim kıyafetlerimiz gibi yıkanmayacağı ve konuda daha dikkatli olmamız gerektiği. Nar Sanat Anaokulu olarak nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizler için derledik.

Lekeli ve kirli bebek kıyafetlerinin vakit kaybetmeden makineye atılması ve yıkanması gerektiği konusunda hali hazırda hemfikiriz; pekiyi ya mağazadan aldığınız o yeni, sevimli ve bir an önce giydirmek istediğiniz giysiler? Onları da bebeğinize giydirmeden önce mutlaka bir miktar bebek deterjanı kullanarak temizlemeli ve mağazada biriktirmiş olduğu toz, mikrop ve kirden arındırmalısınız.

Bebek kıyafetleri nasıl yıkanır sorusunun birden fazla cevabı vardır. Kıyafet yıkamaya geçmeden önce yıkayacağınız parçaların üzerindeki leke ve kirleri tespit etmeli, o lekeleri nasıl çıkartacağınızı belirlemeli ve ona göre bir bebek deterjanı kullanmalısınız.

Bununla birlikte herhangi bir bebek giysisini makineye atmadan ya da elde yıkamaya geçmeden önce etiketini dikkatlice okumalı ve orada belirtilmiş olan yıkama talimatlarına birebir uymalısınız. Şimdi bebek kıyafetleri nasıl yıkanır, gelin hep birlikte inceleyelim.

Bebek kıyafetlerinin materyali, bazı durumlarda özel bir kumaştan üretiliyor olabilir, bu da farklı bir deterjan kullanımı ya da yıkama sıcaklığı gerektirebilir. Kıyafeti çamaşır makinesine atmadan önce etiketi baştan sona okumalı ve ön yıkama, yıkama, kurutma ve ütüleme başta olmak üzere tüm talimatlara uymalısınız.

2. Bebek kıyafetlerini daima yetişkin kıyafetlerinden ayırın.

Evdeki yetişkinlerin kıyafetleri ile bebek kıyafetlerini aynı kazanda yıkamak doğru bir tercih

olmayabilir. Bebeğinizin küçük çorap ve eldivenleri, büyükçe kıyafetler arasında kaybolabilir ya da farklı ısı ya da yıkama programı gerektiren bebek kıyafetleri de bu gibi durumlarda zarar görebilir.

3. Çamaşır makinenizi uygun yıkama programına getirin.

Eğer yıkamayı planladığınız bebek kıyafetlerinin etiketlerini okuduysanız, hangi yıkama ve ısı programına ihtiyaç duyduğunuzu hali hazırda tespit etmişsiniz demektir. Bu talimatlara uyarak ayarladığınız çamaşır makinenizi bazı durumlarda birden fazla kez çalıştırma gereksinimi duyabilirsiniz.

4. Bebek kıyafetlerine özel bebek deterjanı kullanın.

Bebek kıyafetleri nasıl yıkanır sorusunun kilit cevabı, kullandığınız bebek deterjanında saklı. Bebeğinizin hassas cildine yönelik üretilen, kimyasal ve koruyucu içermeyen, organik bebek deterjanları, bebek kıyafetleri yıkama konusundaki bir numaralı yardımcınız olacaktır.

5. Kıyafetleri çamaşır makinesine yerleştirirken dikkat edin.

Yıkanması gereken bebek kıyafetlerini çamaşır makinesi kazanına yerleştirirken, makinenin kapasitesini göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. Söz konusu bebek kıyafetleri olduğu zaman çamaşır makinesini her daim yarısından biraz daha fazla bir dolulukta bırakmanız en doğrusu olacaktır.

6. Normal program bittikten sonra makineyi durulamaya alın.

Bebek kıyafetlerini yıkarken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi, bebeğinizin hassas cildine zarar verebilecek olan deterjan kalıntılarından kurtulabilmektir. Çamaşır makinesi programını tamamladıktan sonra tekrar bir 10-15 dakikalık bir durulama programı açmanızda fayda olacaktır.