Geç konuşmaya başlamak ya da az kelimeyle konuşmak aslında bir çok hastalığın habercisi olabilir. Ve hastalıklarında teşhis edilmesinde bazen ipuçları verebilir. Bu yüzden Nar Sanat Anaokulu olarak size öncelikli tavsiyemiz çocuğunuz dil gelişimini takip etmeniz.

Çocuğun konuşmaya başlamasının gerekenden çok geç olması veya çok az kelime ile konuşması birçok hastalığın sebebi olabilir. Hatta bu aynı zamanda birçok hastalığın teşhisi için bir ipucudur. Bu yüzden ebeveynler,çocuklar konuşma becerisi edinirken süreci büyük bir dikkatle izlemeli ve aksayan yönler varsa farkına varmalıdır.

Hümeyra’nın kızı, Fatma’nın oğlu ile kıyaslayarak değil, verilere göre dikkat edilmelidir. Bunun içinde öncelikle çocukların dil öğrenimi hakkındaki araştırmalardan haberdar olmaları gerekir.

Agulama doğuştan her bebekte görülür hatta sağır bebeklerde bile

Bebekler sağır olsa, ailesi dahi sağır olsa sesle ilgili organları özürlü olmadığı müddetçe bütün bebeklerin seslerine benzer sesler çıkaracaktır. Bebeğin iki ile dört ay arasındaki dönem agulama dönemidir. Türkiye’de çocuklar üzerinde yapılan araştırmalarda ikinci ayda sözel iletişimin çok önemli olduğu görülmüştür. Bu aydaki sözel iletişim bebeğin dil gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Yine bu aydaki sesleri sağır bebeklerinde çıkardıkları görülmüştür.

Çocuğunuz beş yaşına gelene kadar onu takip edin

Bebeklerin 12 ile 18 ay arasındaki sözler, genellikle aile tarafından anlaşılmaz durumdadır. Bebekler, 18 ayın sonuna doğru yaklaşık 50 kelimelik bir kelime dağarcığına sahip olmaktadır. On sekiz ayından iki yaşına kadar ki süreçte ise bu dağarcığa “Anne Su”, “Baba Gitti” gibi iki kelimelik cümleler kurmaya başlar. 2-3 yaş arasındaki çocuk ise üç ve daha fazla kelimelik ifadeler kullanır. Dört yaşına gelen çocuk, artık kısa şiir, tekerleme ve bilmece gibi edebi türlerden zevk almaya başlar. Beş yaşına geldiğinde ise konuşması tamamen anlaşılır. Çok konuşur çok soru sorar ve yetişkinler gibi uzun cümleler kurmaya çalışır. Kendinin ifade etmeye, işlerini yapmaya başladığı için bebeklikten çıkmış artık çocuk olmuştur.