Yeni doğmuş bir bebek için en önemli olan şey tabi ki  uykudur. Anne ve babalar olarak bebeğinizin sağlıklı büyümesini ve güzel bir uyku geçirmesini istiyorsanız onun için doğru yatağı tercih etmeniz çok önemli.

İlk 6 Ay

İlk 6 ayda bebeğiniz her uyandığında anne sütü emmek isteyeceğinden bebeğinizin size en yakın konumda bulunması, büyük kolaylık sağlar.

Bu yüzden sizinle aynı odada yatması en uygun olandır. Özellikle ilk 3 ayda bebekler dönemedikleri için anne ile aynı odada yatırılabilir.

Bu dönemde ahşap malzemeden yapılmış sepet formundaki yataklar oldukça kullanışlı olacaktır. Yatak kasasının içinde ise orta sertlikte ortopedik malzemeden bir bebek yatağı, bebeğinizin fiziki sağlığı açısından doğru bir seçim olacaktır.

Dokuzuncu ay

En geç dokuzuncu aydan itibaren ise bebeğinizi farklı bir odada uyutma sürecine geçebilirsiniz. Yani daha büyük bir bebek yatağı seçmenin de zamanı gelmiş demektir.

Tabi bu durumda bir bebek telsizi edinmelisiniz. Bu sayede bebeğiniz uykudayken ya da uyandığından çok daha hızlı midahale edebilir ve daha kontrollü hissedebilirsiniz.

Bu dönemde bebekler rahatlıkla sağa-sola dönebildiğinden yatağın bebeğinizin boyutuyla uyumlu olmasına özen göstermelisiniz.

Yatağın yan yüzeyinde korkuluk bulunması, bebeğinizi düşmelere karşı koruyacaktır. Ancak bu korkulukların yine de bebeğinize zarar vermeyen malzemeden üretilmiş olduğuna dikkat etmenizde fayda var. Ayrıca korkuluklarda çivi ya da tahta parçası gibi çıkıntıların olmadığından da emin olmalısınız.