Bilim insanları, konuşmak gibi karmaşık becerilerin nasıl öğrenildiğine dair ötücü kuşların incelenmesiyle önemli bilgilerin gün yüzüne çıkabileceğini dile getiriyor.

İnsanlar ve kuşların, ses öğreniminde benzer bir davranış sergilediklerinin altını çizen uzmanlar, genç olanların, yetişkin ‘eğitmenlerinin’ bir kelimeyi söylerken çıkardıkları sesi ezberlediklerini, ardından ezberlenen bu sesleri motor becerileri için uyardıklarını ve konuşma üretiminin ortaya çıktığını paylaşıyor.

Bebeğin bir kelimeyi söylemek istediği anda o kelimenin beyninde bulunan şablonu ile kelimenin telaffuzunu karşılaştırdığını ifade eden uzmanlar, karşılaştırmadan elde edilen sonucun, motor hareketleri ile (ağız hareketi ve soluma gibi) sorumlu sinirsel devreye ilettiğinin altını çiziyor.

Karşılaşmanın sonucu pozitif ise, sinirlere gönderilen sinyalin güçlendiğini fakat ses negatif ise bir hata olarak algılanıp, sinirlere gönderilen sinyalin düzeltildiğini de belirten uzmanlar, yapılan bir çalışmada yavru zebra ispinozlarının öttüklerinde, ilgili sinirsel devrelerinde neler olduğunun bu durumu net bir şekilde ortaya koyduğunu savunuyor.

Söz konusu araştırmada bilim insanları, beynin merkezinde bulunan bazal gangliyaya bağlı korteksin bir bölümündeki sinir hücrelerini kayda aldıklarını belirtirken, Kortikal-bazal gangliya konuşma gibi çokça tekrar edilen motor becerileri için kilit önem taşıdığını vurguladı.

Tourette Sendromu, bağımlılık ve obsesif-kompulsif bozukluk gibi durumlarında beynin söz konusu bölgeleriyle doğrudan ilintili olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, kuşlar, ezberlemiş oldukları bir sesi çıkardıklarında beynin diğer bölgelerindeki aktivite düşerken, kortiko-bazal gangliyada bulunan bazı sinirlerin aktivitesinde artış görülüyor. Hafızadaki bir sesi taklit eden seslendirmeler üretmek, zihinsel bir hedefe ulaşmak için davranışsal girişimlere karşılık gelen sinir aktivitesinde nadir bulunan bir değişiklik örneği sağlar.