Bebeklerin sağlığı her şeyden önemlidir, en çok temas halinde oldukları biberonların temizliği de bir bu kadar çok önem taşıyor. Peki biberon temizliği yaparken neler kullanılmalı sizler için araştırdık.

İçinde süt ya da mama kaldığı zaman kötü kokulara neden olabilen biberonun temizliğinin nasıl yapılması gerektiği oldukça önemlidir. Doğru yöntemlerle biberon temizliği ile bebeğinize hijyenik ortam sunabilirsiniz. Biberon temizliğinde fırça ve steril yöntemi…

Kadınların temizlik konusunda üstüne tanımadığı çamaşır sularını bebek ürünlerinde kullanmak büyük hata olur. Buna bağlı olarak da bebek ürünlerini kimyasallardan uzak tutup, doğal malzemelerle temizlik yapmak daha uygun olacaktır.

Biberon fırçasını seçerken ucunun muhakkak ‘yarım ay’ şeklinde olanlarını tercih edin. Bazı biberon fırçalarının uç kısmında yerinden çıkartılabilir daha küçük fırçalar var. Bu kısımla bebeğinizin ağzının değdiği yerleri temizleyebilirsiniz.

Önünüzde bulunduracağınız orta büyüklükteki bir leğenin içine koyduğunuz suya parfüm, paraben ve klor içermeyen doğal deterjan ekleyip fırçayı içinde köpürtün. Daha sonra fırçayı biberona sokarak güzelce yıkayın. Fırçanın ucundan çıkan küçük fırça ile de biberon kapağındaki silikonlu bölgeyi temizleyin.

Sağlıklı bir şeklide biberon nasıl temizlenir?

Büyük bir tencerenin içine yarısı kadar su koyun ve içine temizlikte kullanılan beyaz sirkeden ortalama bir çay bardağı kadar ekleyin. Daha sonra cam biberonla beraber (plastik zarar verebilir) suluk ya da emzik gibi diğer malzemeleri de ekleyebilirsiniz. Yaklaşık 5 dakika kaynattıktan sonra ocağın altını kapatın ve içindeki suyunu döküp malzemeleri tek tek suda biberon temizleyicileri ile yıkayın.