Anne karnından itibaren çocuklarımıza hep müzik dinletmişizdir ya da ninni.

Müzik  çocukların düşünme becerisini etkileyen en büyük etmenlerden birisi. Ayrıca müzik çocuğun kulak gelişiminde de sağlıyor.

  • Anne karnından itibaren bebeğe, klasik müzik ve hafif müzik dinletilmesi, bebeğin kulak gelişimini de olumlu yönde etkiliyor. Ritim duygusu gelişen bebeklerde, ince ve kaba motor kaslar da daha hızlı gelişiyor. Seslere karşı daha hassas ve ayırt edici olmayı öğrenen bebekler, dil öğrenme konusunda da daha başarılı oluyor.
  • Müziği seven ya da müzikle ilgilenen çocukların daha sakin ve uyumlu olmaları ve sosyal becerilerinin daha gelişmiş oluyor. Müzikle erken yaşta tanışan bebekler, daha az ağlama krizi geçirdiği gibi, uyurken diğer bebeklere göre daha az sorun yaşıyor.
  • Müzik, ilk 36 ayda, bebeğin beyin gelişiminde beslenmeden sonra en önemli faktörler arasında yer alıyor. Bu nedenle bebeklere erken dönemde müzik dinletilmesi, beyin gelişimini olumlu yönde etkiliyor.

Ayrıca anne karnında dinletilen müziğin hafıza gelişiminde de katkısı büyük olduğu söyleniyor. Yalnız dikkat edin gürültülü ve çok sesli seçeceğiniz müzikler çocuğunuzun kulağına zarar verecektir.