Bebeğinizdeki diş çürüklerinin önüne geçmek istiyorsanız Nar Sanat Anaokulu olarak tavsiyelerimize kulak asın. Bebeğinizin dişlerinde hiç kahverengi lekeler gördünüz mü?  Eğer gördüyseniz size ne olduğunu söyleyelim “diş çürüğü.”

Bebeklik döneminde bebekte yaşanan diş çürüğü dişin kırılmasına neden olur . Erken dönemlerde yaşanan bu sorunun nedeni zararsız bildiğimiz biberonlardır. Ve bu tür çürüklere ise ” biberon çürüğü” adı verilmektedir.

Gece beslenmesi bebeklerde diş çürüğü yapıyor. Bu yüzden bebeğinizi biberonla uyutmayın. Uyku öncesinde karnını doyurun.

Ballı, pekmezli, reçelli emzikler yerine havuç ve elma gibi besin değeri yüksek ve diş temizliğine yardımcı gıdaları kullanın. İlk dişlerin sürmeye başlamasıyla gece ve sabah beslenmeleri sonrası ıslak bir tülbent ile dişlerini silin.

Peki bir faydası var mı?

Biberon kullanımı aslında kişilere belli bir esneklik de kazandırır. Bu durumda bebeği anne dışında başka insanlar da mesela babası veya başka bir yakını da biberonla besleme imkanı bulur. Örneğin babanın bebeği biberonla beslemesi babayla bebek arasındaki bağı kuvvetlendirir. Baba da bebek bakımında böylelikle daha aktif bir rol almış olur.

Annenin bir işte çalışması durumunda da bebeği emziremediği zamanlarda biberonla beslenmesi mümkün hale gelir. Anne sütünü uygun koşullarda sağar ve biberonla uygun koşullarda saklar. Böylelikle bebeğin anne sütü ile beslenmesinde bir aksamanın önüne geçilmiş olunur.

Diğer yandan anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda veya bebeğin anne sütü ile beslenemediği durumlarda bebek mecburen mama ile biberon kullanılarak beslenecektir. Bu durumda da biberon önemli bir avantaj olarak görülebilir.