biberondan-bardaga-gecis

Genellikle 9-18 ay arası biberonu bırakmak için uygun bir dönemdir. Bebek altı aylık olduğunda bardakla tanıştırabilirsiniz, ancak biberonu tamamen bıraktırmak için en az 9 ayın dolmasını beklemelisiniz.

BARDAKLA HANGİ İÇECEĞİ VERMELİSİNİZ?
Pompa ile sağdığınız anne sütünü bardağa koyabilirsiniz. Ayrıca formül mamayı da bardakla verebilirsiniz. Demir eksikliği anemisini önlemek için en az 1 yaşına kadar demir katkılı formül mama kullanmaya özen göstermelisiniz. 1 yaşından sonra tam yağlı inek sütüne de geçebilirsiniz.

BİBERONU NASIL BIRAKTIRIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER
Bebeğiniz biberondan bardağa sorunsuz bir geçiş yapması için bazı noktalara dikkat etmelisiniz…

Acele etmeyin
Bebeğinize bardak fikrine alışması için zaman verin.

6 ay civarında, içeceklerin başka kaplarla da gelebileceği fikrini anlaması için, arada sırada anne sütü, formül mama ya da meyve suyunu bardakla sunmaya başlayabilirsiniz.

Bebeğin öğrenmesi için en rahat ve uygun bardak iki kulplu alıştırma bardağı olacaktır.
Sütü az miktarlarla başlayın ve yavaş yavaş miktarı artırın. Biberonu bırakmaya hazır olduğunuzda her öğünde bebeğinize alıştırma bardağı ile 15-20 cc. Süt veya formül mama vermeye başlayın (meyve suyu normal öğünlerdeki sütün yerini almamalıdır) ve öğünü bir biberon süt ya da mama ile bitirin.

Yavaş yavaş bardaktaki süt ya da mama miktarını artırın.

Biberonu bırakmaya karar verdikten sonra her öğün önce bardakla başlamayı ihmal etmemelisiniz.

Bebeğiniz en az 120 cc süt ya da mamayı bardaktan almaya başlayınca biberon vermeyi bırakın.

Biberonu ilk olarak, en az tercih ettiği öğünde bırakın. Genellikle akşam beslenmeleri bebeklerin en sevdiği öğündür ve biberonu bırakma isteğinin en az olduğu öğün de bu olacaktır.

Bebeğiniz 3 öğün katı gıdaya ilave olarak günlük toplam 450-600 cc. süt alıyorsa ve biberonu özlemiş gibi gözükmüyorsa, başarıyla biberonu bırakmış sayılır.

BİBERONU BIRAKMADA SORUNLAR YAŞARSANIZ
Biberonu bırakmada geri dönüşler stres, yemek veya uyku saatlerinde belirgin değişiklikler veya hastalık gibi birçok nedenden kaynaklanabilir.

Bu gibi geri dönüşlerin olması halinde, durum iyileşene kadar veya hastalık geçene kadar bekleyin ve biberonu bırakma sürecini tamamlayın.

Herhangi bir soru ya da endişeniz olursa, doktorunuza danışın.

Bebeğinize yatarken biberon vermeyin. Bu sadece diş çürümeleri ve kulak ağrılarına yol açmakla kalmaz, aynı zamanda bebeğinizin biberonu güven ve rahatlıkla özdeşleştirmesine ve dolayısıyla da bırakmakta zorlanmasına neden olabilir.