Gerçek hayatta mümkün olmayan hemen hemen her şeyi yapabildiğimiz bilgisayar oyunlarının özellikle çocuklara büyük heyecan yaşattığını hatırlatan uzmanlar,  bilgisayar oyunlarının bağımlılık yaratabildiğinin altını çiziyor.

Bilgisayar oyunlarının yalnızca ileri teknoloji ürünü bir eğlence türü olmadığını belirten uzmanlar, refleksleri güçlendiren, keyif almayı sağlayan bu oyunların  çocukların okulda arkadaşları arasında popüler olmalarını sağlayacakları bir konu olduğunu savunuyor.

Bilgisayar oyunlarının dikkatle seçildiğinde ve sınırlandırıldığında olumlu etkileri olduğunu ifade eden uzmanlar, ne yazık ki tüm bilgisayar oyunlarının zararsız olduğunu söylemediklerini kaydediyor.

Çocuklar arasında en fazla oynanan oyunlarda genellikle çete savaşları, uyuşturucu kullanımı, cinsellik, küfür, aşırı şiddet, kan ve vahşet içeren sahnelerin yer aldığını hatırlatan uzmanlar, bazı oyunlarda ise sihirli güçlere sahip olmanın özendirildiğini paylaşıyor.

İnternet oyunları bağımlılarına özel ilk rehabilitasyon merkezinin ilk kez 2006 yılında Amsterdam’da açıldığını belirten uzmanlar,  her yeni çıkan oyunun bir önceki oyunlara göre daha fazla şiddet içerdiğini işaret ediyor.

Söz konusu oyunların internet üzerinden canlı olarak da oynanabildiğini ifade eden uzmanlar, rol oyunların yani RPG olarak isimlendirilen insan, hayvan veya ikisinin karışımı karakter yaratılarak, başka binlerce oyuncunun bulunduğu, bilgisayarda yaratılmış bir dünyada geçen oyunların  bağımlılığı daha da tetiklediğinin üzerinde duruyor.

Oyuncuların bilgisayarda yarattıkları ‘avatar’ denilen karakterler ile sözde bir hayat yaşadığını ve bu dünyada mesajlaşabildiklerini de hatırlatan uzmanlar,  oyuncuların bu “yalan” dünyada gerçek hayatta asla yapamayacakları davranışlarda bulunabileceklerini savunuyor.