Dünyada ve ülkemizde gittikçe yaygınlaşan bir olay olan boşanma, çocukların hayatını etkileyen önemli bir dönem noktasıdır.

Uzmanlar boşanmanın etkilerine hem çocuk hem de boşanan ebeveynler yönünden bakılması gerektiğinin altını çizerken, çocuk yönünden bakıldığında akla üç temel sorunun geldiğini işaret ediyor.

Çocuğun günlük yaşantısının boşanmanın ardından ne kadar etkileneceğinin ilk akla gelen soru olduğunu paylaşan uzmanlar, çocuğun aile ortamının boşanma sonucunda önemli ölçüde değişeceğini kaydediyor.

Üzerinde durulması gereken ikinci noktanın ise çocuğun boşanma sırasında kaç yaşında olduğu olduğunu hatırlatan uzmanlar, çocuğun küçük yaşlardayken karşı karşıya kalacağı boşanma olayının onun gelişimi derinden etkileyeceğini vurguluyor.

Söz konusu üçüncü sorunun ise boşanma sonrasında çocuğun anne veya babadan birinin yanında kalmış olmasının bulunduğunu belirten uzmanlar, çocukların çoğunlukla anneleriyle birlikte kaldığını ve babalarını haftada bir veya seyrek olarak gördüklerini dile getiriyor.

Uzmanlar boşanmanın gerçekleştiği ilk yılı, hem çocuk hem de ebeveynler için en karışık ve zor yıl olarak tanımlıyor. Genellikle bu süreçte çocukların daha huzursuz olduğunu, yemek yeme, uyku düzenlerinde sorunlar gözlemlendiğini ve söz dinlemez hale geldiklerini savunan uzmanlar, bu dönemde boşanan anne veya babanın çocuklarıyla daha az zaman geçirmiş olmasının büyük etkisi bulunduğunu hatırlatıyor.

Bilim insanları tarafından gerçekleştirilen araştırmalar, erkek çocukların boşanmadan daha çok etkilendiğini ortaya koyarken, bu dönemde erkek çocukların kendilerini daha yalnız hissettiğini ileri sürüyor.

Boşanan ailelerde çocukların çoğunlukla annenin yanına verildiğini, kızların bir anne modelini sürekli görebildiğini bunun da kız çocuklarının boşanma sürecinden daha az etkilenmesine neden olduğunu paylaşan uzmanlar, erkek çocukların baba figüründen yoksun kalmalarının büyük problemlere sebebiyet verdiğini açıklıyor.