Kısa boylu olan çocukların aileler tarafından erken tanınıp doktora götürülmesi durumunda tedavi süreciyle boyun uzatılabileceği söz konusu.

Çocuklarda boy kısalıklarının önemli bir bölümü yapısal bir bölümü de aileseldir. Az da olsa hormonsal bir kaynakta olabilir. Anne ve baba kısa olabilir ama kısa olması çocuğunda kısa olacağı anlamına gelmiyor. Her çocuğun takip edilen büyüme grafiği vardır. Bu grafiklerde 3-97 persentive aralığı en normal olanıdır.

Eğer bu ölçü 3’ün altına indiyse boy kısalığı var demektir. Ebeveynlerin birinde gizli bir hormon eksikliği çocukta boy kısalığına yol açar. çocuğun boyunun kısa olmasının yanı sıra büyüme hızı da çok önemlidir. Bir çocuğun boyu son 1-2 yıldır uzamıyorsa gelişiminde problem var demektir.

Çocuk Endokrin Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Erdem Durmaz ‘ın söylediklerine göre,”Çocukları boyunun uzaması için dışardan ek takviye gıdalar veriliyor. Bunlardan en yaygın olanı ise balık yağlarıdır. Balık yağlarında bulunan Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerinin birçok alanda faydalı özellikleri bulunuyor.

Özellikle sinir sistemine olumlu etkileri var. Son yıllarda da kemik yapısını geliştirdiği ortaya kondu. Lakin kısa boylu çocukta bir büyüme hormonu veya tiroit hormonu eksikliği varsa sadece balıkyağı bu sorunlara çözüm değildir” dedi.

Balıkyağı faydalı değilse bırakılmalı

Balıkyağı kullanılmasına rağmen ilk 3-6 ay içerisinde sonuç alınmamışsa bir hekime başvurulması gerektiğinin altını çizen Durmaz, “Balık yağ kullanmasına rağmen 3-6 ayda sonuç alınmamışsa, boy uzaması için daha fazla balık yağı kullanılmasını önermiyoruz.

Balıkyağının bir faydası olmuyorsa bırakılmalıdır. Balıkyağı mucize bir ilaç değildir. Yaşına göre belirgin boy kısalığı olan (ki biz buna çizelgede yüzde 3 ün altı diyoruz) herkesin en az bir kere çocuk endokrin uzmanı tarafından ileri tahlillerinin yapılmasını tavsiye ediyorum” diye konuştu.

Kemik gelişimi bitmeden tedaviye başlanmalı

14-16 yaş aralığında çoğu çocuğun kemiklerinin kapanmaya başladığını ve uzamanın durduğunu söyleyen Durmaz, geç kalınmadan tedaviye başlanması gerektiğini belirtti. Durmaz, “Büyük çocuklarda, belli bir yaştan sonra kemikleri kapanıyor ve daha fazla uzamıyor.

Genellikle kızlar adet gördükten 2-3 yıl sonra erkeklerde 15-16 yaşından sonra büyüme hızları çok azalır veya durur. Eğer hormonal eksiklik varsa Kemikler kapanmadan tedaviye başlamak gerekiyor” dedi.