Her çocuğun okul hakkında farklı duygu ve düşünceleri vardır. Peki çocuğu okula gitmek  istemeyen anne ve babalar ne yapmalı? Okullarda açılmışken Nar Sanat Anaokulu olarak sizlere bir kaç ipucumuz var.

Çocuğunuz okula gitme konusunda bir kaygı yaşıyorsa öncelikle ebeveyn olarak bu algıyı doğru algılayıp doğru yönetmeli. Bu durum daha çok 5 ve 11-12 yaş aralığında gözükmekte. Aslında bu durumun ortaya çıkma sebebinin çocuğun zorluklarla mücadele edemeyeceğini düşünmesidir.

Çocuğunuzla okul alışverişine çıkın

Çocuğunuzla yapacağınız okul alışverişi ona hem motivasyon kaynağı olacak hem de onun isteklilik duygusunu ön plana çıkaracak. Eğer çocuğunuzun okula gitmesini çok istiyorsanız bırakın okul araç ve gereçlerini kendi zevkine göre seçsin. Ayrıca çanta ve kıyafetlerini birlikte hazırlamanız çocuğunuza sorumluluk duygusunu aşılar.

Adapte olmasını istiyorsanız ilk gün yalnız bırakmayın

Doğal olarak tatilden çıkıp okula bir anda uyum beklemek pek doğru bir davranış değildir. İlk gün çocuğunuzla birlikte okulda öğretmenleriyle tanışıp, yeni arkadaşlarıyla sohbet edip onların bir arada olmasını sağlayarak uyum sürecini hızlandırabilirsiniz.

Bu sayede çocuğunuz kendini rahat hissedecektir. Şunu da unutmamak gerekiyor ki bir kaç günden fazla vakit geçirmek bu sürece zarar verir.

Duygularını ifade etmesine izin verin

Çocuğunuzun neler hissettiklerini, korkularını, sevinçlerini anlatmakta onlara yardımcı olun. Kaygı, korku gibi kavramlar kullandığında endişelenmeyin. Kırıcı olmadan nedenini anlatmasını isteyin. Onları bu konuda rahatlatın.

Öğretmenlerine danışın ve yardım alın

Yaşadığı sıkıntının nedenini öğrendiyseniz mutlaka bu konuyla ilgili öğretmenlerini bilgilendirin. Çocuğunuz okuluna uyum sağlayabilene kadar öğretmeniyle irtibatı kesmeyin.

Okulda neyi seviyorsa anlatmasını isteyin

Derslerin stresinin oldukça etkilediği okul günleri başta sıkıcı olabilir.Uzman Klinik Psikolog Merve Öz, ebeveynlerin çocuklarının okuldaki günlük rutinlerini öğrenmelerinin yarar sağlayacağını belirterek, “Onlarla gün içinde keyif aldıkları aktiviteler hakkında konuşabilirsiniz.

Oyunlarını, yeni arkadaşlarını, derslerdeki eğlenceli aktivitelerini anlatmalarını isteyin. “dersler nasıl geçti” gibi cevabını alamadığınız sorular yerine “beden eğitimi dersinde ne oynadınız?” gibi anlatmaktan keyif alacağı sorular sorun. Böylece okulun eğlenceli yönlerini görmesini sağlayabilirsiniz” diyor.

Kendini değerli hisseden, sevgi dolu ve özgüvenli bir çocuk yetiştirmenin yolunun, çocuğu dinlemekten geçtiğinin önemle altını çizen Nar Sanat Anaokulu olarak  sizin için kısa kısa listeledik:

  • Çocuğunuz okuldan geldiğinde gününün nasıl geçtiğini sorun.
  • Tüm sorularına sıkılmadan cevap verin.
  • Bazı konularda O’na fikirlerini sorun.
  • Çocuğunuzla iş birliği yapın.
  • Sorumluluk vermeyi ihmal etmeyin.
  • Çocuklarınıza güvenin.
  • Sözlü olarak ya da hareketlerinizle ona değerli olduğunu hissettirin.