Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mine Erten Okumuş, çocuklara yemek yeme alışkanlığını kazandırmak adına anne ve babalara tavsiyelerde bulundu.

Dr. Mine Erten Okumuş,”1-5  yaş arası çocuklarda yiyecekleri zorla yeme veya reddetme sıkça görülen bir sorundur. Bu çocukların yemek yeme şikayetiyle doktora başvurulduğunda yapılan fizik muayeneleri sonucunda çoğu normal boy ve kiloya sahiptir. Bu durum aslında normal kişilik gelişiminin göstergesidir ve çocuğun bağımsızlığının başlangıcıdır.” dedi.

Çocuklarda fazlaca şikayet edilen yemek yememe probleminin anne ve babaların hayatlarını kabusa çevirdiğini söyleyen Dr. Okumuş “Çocuk doktorlarına başvuru yapan hastaların yüzde 40 ‘ı çocuğunun yemek yememesinden şikayet eder. Öncelikle iştahsızlığın organik bir sebebi olmadığı araştırılmalıdır. İştahsızlığı değerlendirirken iyi bir öykü ve fizik muayene şarttır.Çocuğun  kronik bir hastalığı olup olmadığı araştırılmalıdır. Çocuğun kilo ve boyunun normal büyüme eğrilerinde olması bizim için önemlidir.İzlem sırasında büyüme eğrilerinde düşme ileri inceleme gerektirir.”diyerek sözlerine devam etti.

Çocuğunuz yemek yemiyorsa kişisel gelişiminin göstergesidir.

Normal boy ve kiloya sahip olan bir çocuğun yemek yememesinin başlangıcı olduğunu belirten Dr.Okumuş 1-5 yaş arası çocuklarda yiyecekleri reddetme ve zorla yeme sıkça görülen bir sorundur . Bu çocukların yemek yememe sorunuyla doktora başvurulduğunda yapılan fizik muayene sonucunda aslında çoğu normal boy ve kiloya sahiptir. Bu durum aslında normal kişilik gelişiminin göstergesinin ve çocuğun bağımsızlığının başlangıcıdır.

Yemek yemeyen çocuklara nasıl davranmalıyız?

Çocukları yemek yemeyen anne ve babalara öğütler veren Dr.Okumuş, söyle dedi:

“Anne ve baba asla kaygılandığını belli etmemeli. Olabildikleri kadar sakin olamalılar. Çocukla yemek yedirme konusunda inatlaşma yapılmamalı. Yemek öğünleri her gün aynı saatte olmalı ve bir saati geçmemelidir.

Gün içinde çocuklara abur cubur verilmemeli. Yemeklerin dış görüntüsü zevkli çocukların seveceği şekilde olmalıdır. Yemeğe tüm aile birlikte oturmalı. Çocuğun yemeğini kendi yemesine izin verilmeli.

Yemek öncesi verilen abur cuburlar iştah keser!

“Çikolata, şekerleme ve gofret gibi yiyeceklerin çocukların iştahını kestiğini belirten Dr.Okumuş:Yemek saatine yakın bu tip gıdalardan uzak durulmalı. Ara öğünlerin sağlıklı olmasına dikkat edilmeli. Eğer çocuk yemek yemiyorsa ısrar edilmemeli acıkması için fırsat tanımalıyız.  Zorla yemek yedirme adına yaptığımız en büyük yanlışlardan biri ise televizyon, ipad gibi görsel uyaranlardan yararlanmak.

Çocuğunuzun sevmediği bir yemeği onun önüne farklı şekilde sunarak sevdirebilirsiniz. Örneğin yumurta sevmeyen çocuğa krep yapılabilir. Ispanak yemeyen çocuğa da krep arası ıspanak yapılabilir.Pırasalı börek, havuçlu kek,  ıspanaklı keke gibi çocuğun damak tadına  uygun gıdalar ile sebzeleri sevdirebiliriz.