Çocuklar için ev dört duvar arasına çevrilmiş bir nevi hapishanedir. Çocuklar dışarı çıkmak ister oyun oynamak ister. Evde öyle oturup duvarlara bakmak istemezler.

Bazı anne ve babalar çocukların gelişimi için bir çok oyuncak ve oyunlar satın alır. Bu sayede oda küçük bir oyuncak dükkanına dönüşür. Aslında bu oyunların bu oyuncakların çocuğa hiçbir katkısı yoktur. Önemli olan, yapılması gereken çocuğa vakit ayırmak, onunla kaliteli vakit geçirmektir.

Oyun çocuk ruhunun gıdasıdır bunu kullanarak; zihinsel, duygusal, ahlaki, sosyal kişilik ve anadil bakımından gelişmesine katkı sağlamak önemlidir.

Evdeyken, oyuncaklar, eğitim ortamı, ebeveynler ve akranlar hatta her türlü eşyada oyun materyaline dönüştürülebilir. Burada önem vermemiz gereken çocuğun gelişim seviyesine uygun olan oyunu bulup ona zaman ayırabilmektir.

Bizlerde Nar Sanat Anaokulu olarak sizlere evde çocuğunuzla oynayacağınız oyunları derledik.

  • Mandalları Kümeleyelim

Farklı renklerde bir çok mandallı renklerine göre kümeyeleyin. Ayrıca her renkten bir adette çocuğunuza verin. Çocuğunuzdan farklı renkteki mandalları rengine göre doğru bir biçimde kümelemesini isteyin. Bunu yaparken renklerin isimlerini tekrarlamasını isteyin. Hem motor becerilerinin gelişimine hem de dil gelişimine faydası olacaktır.

  • Eşleştirelim 

Çocuğunuzdan farklı resim kartlarını birbirleriyle çift olarak eşleştirmesini isteyin. Daha sonra eşlenen her karttaki resimlerin neler olduğunu ve ya bir çift kart için masal anlatmasını isteyebilirsiniz. Zihinsel becerilerinin gelişimine katkı sağladığı gibi dil gelişimine de katkı sağlayacaktır.

  • Kitap Kurtları  

Kitap okuma saatlerinde aile bireyleri bir hedef belirler. ( Örneğin : anne 50 sayfa, baba 30 sayfa ve çocuk 25 sayfa okuyacaktır gibi ) Bir saatin sonunda hedefine ulaşan toplamda 10 puan alır. Hafta sonunda ise en yüksek puanı toplayan ödüllendirilir.

Bunun sayesinde çocuğun kitaba karşı olan ön yargısı kırılacaktır. Kitaba karşı artık daha ilgili davranacaktır.

  • Olmasa Ne Olurdu ?

 

Bu oyunda bir çok materyal kullanabilirsiniz. Topladığınız materyalleri bir kutuda toplayın ve çocuğunuza kutudan bir materyal seçmesini isteyin. Kutudan çıkacak olan her materyal hakkında ” Bu olmasaydı ne olurdu ? ” diye sorun. Bu oyunla çocuğunuzun yaratıcılığının gelişmesine katkıda bulunmuş olursunuz.