İnanılmaz bir gözlem yeteneğine sahip olan çocuklarınızın kitap okuma alışkanlığı edinmesini istiyorsanız mutlaka anne baba olarak sizinde kitap okumanız gerektiğini belirten uzmanlar, kitap okumayı hayatınızın vazgeçilmezi haline getirmeniz gerektiğini belirtiyor.

Çocukların her zaman inatçı olduğunu unutmamalısınız. Siz çocuğunuzu kitap okumaya zorlarsanız bunun ters tepeceğini hatırlatan uzmanlar, zorlamak yerine ailecek belirlenecek bir zaman diliminde kitap okumanızın büyük bir adım olacağının altını çiziyor. Çocuğunuzun sizin tabirinizle ‘ıvır zıvır’ bile olsa ne bulursa okuma alışkanlığı edinmesinin önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar, illa herhangi bir tür okumaya zorlamamanızı da öneriyor.

Çocuklara okuma alışkanlığının kazandırılabilmesinin bir başka yolunun da çocuğun herhangi bir dergiye üye yapılmasından geçebileceğini işaret eden uzmanlar, bu şekilde çocuğun birey olduğunun da farkına varacağını savunuyor.

Çocukların ilgi çekmek için hemen hemen her yola başvurduğu üzerinde duran uzmanlar, çocuğunuzun arada bir size bir şeyler okumasına da izin vermeniz gerektiğini dile getiriyor.

Çocuğunuzun yaşı kaç olursa olsun yüksek sesle size bir şeyler okumaktan çekinmemesi gerektiğinin de altını çizen uzmanlar, yüksek sesle okumayı arada bir sizin de gerçekleştirmeniz gerektiğini işaret ediyor.

Eğer çocuğunuza harçlık veriyorsanız, kitap almaya teşvik etmek için mutlaka harçlığına kitap fonunun eklenmesinin de çocuğunuzun kitap alma ve okuma alışkanlığını etkileyeceğini unutmamalısınız.