Evdesiniz ve çok mu sıkılıyorsunuz ? Çocuğunuzla ona yararlı şeyler mi yapmak istiyorsunuz? O zaman Nar Sanat Anaokulu olarak size anlatacağımız deney tam size göre !

Plastik poşet ve kalem deneyi ile polietilen maddesinin yapısını inceleyebilir, bu deneyi bir sihirbazlık hilesi gibi gösterebilir ve etrafınızdakileri şaşırtabilirsiniz.
Plastik poşet ve kalem deneyi ilk okul çağındaki çocuklar için uygundur. Daha ufak çocuklar için korkutucu olabilir. Bu sebeple yaş grubunu dikkatli seçmelisiniz.
Malzemeler
Polietilen maddeden bir poşet
Kurşun kalem
Su
Deneyin yapılışı:
Polietilen poşetin yarısını suyla doldurun. Torbanın su dolu olan yerinden kalemleri kullanarak delik açık ve kalemleri poşetten geçirin.
Deneyin sonucu:
Plastik poşet ve kalem deneyini poşet boşken kalemleri geçirip sonrasında su doldurarak yapsaydınız kalemlerin geçtiği yerlerden su sızacaktı. Ancak önce poşeti suyla doldurur ardından kalemleri içine sokarsanız su sızmaz. Bunun sebebi polietilen maddesinin parçalara ayrıldığında moleküllerinin daha yakın hareket etmesidir. Yani içi su doluyken kalemleri geçirdiğinizde polietilen kalemlerin etrafında sıklaşır ve su sızmasını engeller.
Eğlenceli ve eğitici fikirler için daima sizinleyiz…