bebekle-tatile-çıkmak

Sizi rahatlamış ve gevşemiş görmek çocuklarınızın sizi sadece gereksinimleri karşılayan biri olarak görmelerini engeller, sizin de bir insan olduğunuzu anlamalarını sağlar. Bununla birlikte, dinlenmek isteyen yetişkinlerin gereksinimleriyle çocuklarınkiler her zaman çok uyumlu değildir. Bebeğiniz ve küçük çocuğunuzla tatile çıkarken neleri yanınıza almalısınız?

Tatildeyiz…
Aile olmaya tam alıştığınızda tatile ihtiyacınız olabilir. Tatil yerinizi seçerken bebeklerin sıcak iklimlerden pek hoşlanmadıklarını hatırlatmak yararlı olacaktır.
Küçük bir bebekle seyahat etmenin avantajlarından biri, bebeğinizi her yere götürebilirsiniz ve siz yanınızda olduğunuz müddetçe her zaman mutlu olacaktır. Unutmayın; çocukların lüks otellerde pahalı tatiller yapmaya ihtiyaçları yoktur. İstedikleri sadece sizin arkadaşlığınızla oynamak ve keşfetmek için biraz özgürlüktür. Evden uzakta olsanız bile çocuğunuz günlük programını sürdürmek isteyecektir. Eğer tatildeki günlerini de uyku, yemek ve oyun anlamında günlük alışkanlıklarını sürdürebileceği şekilde planlarsanız maruz bırakıldığı yeni yerler ve yeni deneyimlere daha kolay uyum sağlayacak ve huysuzluk yapma olasılığı azalacaktır.
Bebeğiniz ilk bir ayda uçağın içinde dönüşüme tabi tutulan havadaki mikroplara karşı fazla duyarlı olabilir, ancak bir aydan sonra hava yoluyla seyahat etmesi sorun olmaz. Bunu derken, gemi veya tren seyahati çok daha çevre dostu olup seyahat esnasında size daha rahat hareket etme olanağı sağlar. İki yaşından küçükler için trenlerde, gemilerde ve bazı havayollarında seyahat etmek bedavadır ancak havayollarında bebeğinize ayrı bir koltuk verilmez. Size, sizinkine takılan fazladan bir emniyet kemeri verilerek bebeğinizin kucağınızda emniyete alınması sağlanır. Uzun yolculuklar için uçuş yatağı isteyebilirsiniz ancak kalkışlarda ve inişlerde bebeğinizin kucağınızda olması gerekecektir. Bu da eğer bebeğiniz yatağında uyumaktaysa sinir bozucu olabilir. Eğer tatildeyken araba kiralayacak olursanız, bebeğiniz için de uygun bir araba koltuğu kiralamanız gerekecektir.
Güneşte Eğlence 
Sıcak havalarda altı aydan küçük bebekler direkt güneş ışınlarından korunmalıdır. Bunun dışında bebeğinizin çok fazla korunmaya ihtiyacı vardır. Yüksek korumalı güneş kremleri (30 faktör ve daha üzeri) altı aylıktan itibaren kullanılması güvenli olduğu halde, bebekleri bol, ince giysiler içinde korumak daha iyidir. Enseyi korumak için arkasında kanatları olan bir şapka, uzun kollu tişörtler ve güneş ışınlarından korunmak için kollu ve bacaklı mayo, bebeğinizi güneşte yanmaktan koruyacaktır.
Bebeğinizle saat 11-15 arasında güneşe çıkmaktan kaçının ve bebeğinizin su kaybını önlemek için bol bol şişe suyu ve sulandırılmış meyve suyu içtiğinden emin olun. Eğer plaja inecek olursanız, büyük bir şemsiye altına serilecek bir battaniye bebeğinizin güvenle oynayabileceği ve uyuyabileceği bir yer sağlayacaktır. Şemsiyenin üzerine atılacak bir çarşaf asarak yapma bir tenteyle bebeğinize güneşten daha fazla korunma olanağı sağlayabilirsiniz. Ayrıca piyasada bebekler için yapılmış birçok plaj koruganı vardır.
Su Bebekleri
Eğer bebeğiniz banyo yapmaktan hoşlanıyorsa, sizinle beraber suya girmeye bayılacaktır. Unutmayın ki suda batmamak için ne tür ürün kullanırsanız kullanın, her zaman bebeğinizi tutmalısınız. Bu kadar büyük bir suyun içinde olmaya alıştıktan sonra büyük ihtimalle ayaklarıyla tekmelemeye ve mutlu bir biçimde suları sıçratmaya çalışacaktır. Eğer korktuysa, bebeğinizi zorlamayın. Bunun yerine şişirilebilir bebek havuzu satın alın ve bunu plaj şemsiyenizin altına koyun. İçine suyu koyunca bu eğlence boyutlu havuz, içinde su olmadığında da henüz hareket etmeye başlamamış bebekler için harika bir oyun parkı olacaktır.