Uzmanlar okul öncesi ve sonrasında televizyon ve bilgisayar karşısında zaman geçiren, hareketsiz kalan çocukların okul çantasını yanlış taşımasının ve duruş bozukluklarının çocuklarda bel ve sırt ağrılarına neden olduğunun altını çiziyor.

Bilim insanları tarafından gerçekleştirilen araştırmalarda okul çantasının ağırlığının çocuğun ağırlının yüzde 10’unu geçmemesi gerektiği saptanmış olsa da, ne yazık ki ebeveynlerin bu noktala dikkat etmediğini belirtmekte fayda var.

40 kilo bir çocuğun taşıması gereken okul çantasının maksimum 4 kilo olması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, ebeveynleri çocuklarının taşıdığı ağırlık konusunda dikkatli olmaları yönünde uyarıyor.

Gelişim çağındaki çocukların gün içerisindeki faaliyetlerinin, masa veya bilgisayar başındaki oturuşlarının ve okula giderken taşıdıkları çantaların bel ve omurilik hastalıklarına yakalanma riskini arttırdığını hatırlatan uzmanlar, okul çağındaki çocuklarda sırt çantası ile kötü postür (duruş) gelişmesi riskini bazı ülkelerde %70’lere vardığını dile getiriyor.

Çocuğun okula başlamasıyla birlikte oturma süresinin uzadığını ve omurga dengesinin bu durumdan etkilendiğini savunan uzmanlar, oturma süresine ek olarak yanlış çanta kullanımında çocukların omurga ve ayak şekillenmesini bozacağını paylaşıyor.