Ülkemiz çocuklara yönelik cinsel saldırı vakaları ile çalkalanıyor, istatistikler korkunç. Avrupa Konseyi verilerine göre her 5 çocuktan biri cinsel şiddet ve tacize maruz kalıyor. Çocuklarımızı cinsel istismardan nasıl koruruz? Aslında bunun ebeveynlerin içini rahatlatacak basit ama etkili bir yolu var: İç çamaşırı kuralı.

Peki ama İÇ ÇAMAŞIRI KURALI nedir?
3-7 yaş aralığındaki erken çocukluk döneminde çocuklara özel bölgelerini öğretip, korumayı amaçlayan bir uygulamadır. Cinsel istismara karşı basit ve etkili bir yöntem olan iç çamaşırı kuralının amacı, çocuğun iç çamaşırına ve çamaşırının içine kimsenin dokunmasına izin vermemesini öğrenmesidir. Bir diğer amaç ise çocuğa diğer bireylerin özel bölgelerine dokunmaması gerektiğini öğretmektir.

Çocukların iç çamaşırı kuralını öğrenmesinin yanı sıra ailelerin çocuklarına yaklaşımlarında da dikkatli olması gerektiğinin altını çizelim.

* Öncelikle aileler ki buna anne ve babalar da dahil çocukları istemiyorsa onlara dokunmamalıdır. Zorla öpme, sıkıştırarak sevme, özel bölgeler üzerinden şaka yapma, çocuğun yabancı kişilerin istismarını da şaka olarak algılamasına ve tepki vermemesine neden olur.

* Bir diğer nokta ise aileler çocuklarının cinsel organlarından mutlaka GERÇEK İSİMLERİYLE SÖZ ETMELİDİR. “Çocuktur anlamak” diyerek komik isimler kullanılmamalıdır. Unutulmamalıdır ki; cinsel organlara verilen komik isimler çocuk istismarcılarının da sıklıkla kullandığı bir yöntemdir.

* Çocuklarınız cinsel organlarından bahsettiklerinde “ayıp” diyerek susturmayın. Cinsel istismarı önlemenin en etkili yolu çocuk ve ebeveynler arasındaki güçlü GÜVEN BAĞIDIR. Kendisine yönelik rahatsız edici davranışı ailesine anlatabilen çocukların istismardan koruma şansları çok daha yüksektir. Ayrıca ebeveynler istismarcıların çocukları SENİ AİLENE SÖYLERİM diyerek tehdit ettiklerini de hatırlamalıdır.

* İç çamaşır kuralını uygularken KIZ ÇOCUK – ERKEK ÇOCUK ayrımı yapılmamalıdır. Kız çocukların istisara maruz kalma oranı %65 iken, erkek çocukların istismara maruz kalma oranı %48’dir. Bu nedenle her iki cins içinde kurallar aynı olmalıdır.

* HER AKRABA GÜVENLİ DEĞİLDİR: İstismar vakalarının çoğunda fail aileden ya da çok yakın çevreden biridir. Bu nedenle anne ve baba mutlaka akrabalarının çocuklarına olan yaklaşımını ve çocukların akrabalara karşı davranışlarını izlemelidir. Ebeveynler çocuklarını tedirgin etmeden kendisine sık sık hediye alan, sır saklamasını isteyen, fiziksel şaka ve istemeyen davranışta bulunan yakınlar konusunda konuşmayı aile içinde bir kural haline getirmelidir.

* GÜVENLİ BİREY AĞINIZ OLSUN: Anne ve babalar çocuklarını kendileri dışında güvenebileceği kişiler knusunda bilgilendirmeli ve güvenli birey ağı oluşturmalıdır. Aile bireyleri dışında seçilen güvenli birey ağından çocuğun ihtiyaç duyduğunda istediği kişiyi seçebileceği ve sıkıntılarını anlatabileceği öğretilmelidir.

* YABANCILARLA İLİŞKİ: Aileler yabancılarla ilişkiler konusunda da çocukların sınırlar çizmesine yardımcı olmalıdır. “Asla bir yabancının arabasına binme”, “tanımadığın kişilerde hediye alma” gibi uyarıların çocuklar tarafından benimsenmesi sağlanmalıdır.

Yaklaşık her 5 çocuktan 1’i cinsel şiddete maruz kalıyor, buna cinsel istismarda dahil. İÇ ÇAMAŞIRI KURALI ile çocuğunuzun böyle durumlarla karşılaşmasını önleyebilirsiniz.