Bilim insanları çocukların mizaç yapıları konusunda uzun zamandır fikir ayrılıkları yaşıyor. Kimi bilim insanı çocukların hepsinin farklı mizaçlarla dünyaya geldiğini savunurken, kimi bilim insanı ise çocukların 9 farklı mizaç yapısı ile dünyaya gözlerini açtıklarını ileri sürüyor.

Ebeveynlerin çocuğa verdiği eğitim kadar mizaç yapısının da büyük önem taşıdığının üzerinde duran uzmanlar, eğer çocuğun mizaç yapısı doğru tespit edilip anlaşılabilirse onun gelişmesi için en uygun tutum ve davranışın benimsenebileceğini hatırlatıyor.

Örneğin çocuğun cinsiyetini bilmeden onu doğru bir şekilde yetiştirmenin mümkün olmayacağı gibi mizaç ve kişilik yapısını da bilmeden ona uygun terbiyeyi vermenin mümkün olmadığını işaret eden uzmanlar, gerçekleştirilen tüm bilimsel gözlem ve araştırmaların bazı çocukların korku nedir bilmezken, bazılarının ise her yeni durumu korku ve kaygıyla karşılama eğiliminde olduğunu belirtiyor.

Çocukların bazılarının gördükleri ve akıllarına gelen er şeyi denemeye eğilimli, bazılarının ise bildikleri ve alıştıkları şeylerin dışına çıkmaktan çekinir bir yapıya sahip olduklarını dile getiren uzmanlar, bu nedenle hem anne babaların hem de eğiticilerin çocuğun mizacını bilmesi ve bu mizacın olumlu yönde bir kişiliğe dönüşebilmesi için bir yol bulması gerektiğini paylaşıyor.

Hiçbir mizacın yapının diğer mizaçtan genel olarak herhangi bir üstünlüğü bulunmadığının altını çizen uzmanlar, mizaçlar arasında iyi veya kötülük olmadığını ancak farklılıklar bulunduğunu da unutmamak gerektiğini kaydediyor.