Uzmanlar çocuğunuzun özgüvenli yetişebilmesi için güçlü olduğu konularda size yardımcı olmalarına izin vermeniz gerektiğini hatırlatırken, yaptığı işe çok fazla müdahale etmeyerek kendisine duyulan güvenin de belli edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Özellikle erken çocukluk ve çocukluk döneminde ona zaman ayırarak önemli olduğunu kanıtlamanızın da şart olduğunu belirten uzmanlar, çocuğunuzun düşüncelerini eleştirmeden dinlemenizin büyük önem taşıdığını vurguluyor.

Çocuğunuzun yaptığı işlerle ilgili ona olumlu tepkiler vermenizin onun bütün hayatını etkileyecek bir durum olduğunu kaydeden uzmanlar,  kendisini tanıyabilmesi için sosyal etkinliklere yönlendirilmesinin de gerektiğini ifade ediyor.

Çocuğunuzun kendine güvenli bir şekilde yetişebilmesi için diğer çocuklarla onu kıyaslamaktan da vazgeçmeniz gerektiğini işaret eden uzmanlar, olumsuz düşünceleri bir kenara bırakarak olumlu şeyler düşünmesi, yapması ve istemesi için cesaretlendirilmesi gerektiğini savunuyor.

Bütün bunların yanı sıra mutlaka çocuklara ev içinde ve dışında sorumluluklar verilmesi gerektiğine değinen uzmanlar, sofrayı kurmak, önemli günleri hatırlatmak gibi bu görevlerin geri kalan tüm hayatını etkileyeceğini dile getiriyor.