Çocukluk hem çocuk hem de anne ve babalar için çok güzel bir dönem ve bütün anne ve babalar çocuğu mutlu olsun diye elinden gelen her şeyi yapıyor. Fakat bazen farkında olmadan yapmış olduğunuz bu şeyler sorunlara yol açabilir.

Bizde Nar Anaokulu olarak sizlere çocuğunuzun sağlığını tehlikeye atabilecek 5 davranışı derledik…

Meyve suları ve süt

Pastörize edilmiş meyve sularının içinde vitamin olmadığı gibi çok fazla şeker içerir. Bu da bebeklerde diş problemlerini ve obeziteyi tetikler. 

İnek sütü ise demir bakımından zayıfken çok fazla besin değeri içerir. Bu da bebeklerin böbreklerine zarar vererek alerjiyi ve kansızlığı tetikleyebilir.

Göz alan oyuncaklar

Anaokul öncesi dönemde çocuklar dünyayı keşfetmek ister ve bunu genelde oyuncaklarıyla yapar. Dolayısıyla doğal olmayan renkler ve sesler çocukların yaratıcı düşünmesine engel olabilir.

Bu yüzden çocuklar için oyuncak seçimi yaparken daha gerçekçi şeyler almanızda fayda var.

Yürüteçler

Yürüteçlerin zararı, faydalarından daha fazla. Yürüteç yüzünden kaslar eşit biçimde güçlenmez ve bu da çocukların bacaklarında şekil bozukluğu yaratır. 
Yürüteç kullanımı Kanada’da çoktan yasaklandı bile.

Sıcak kıyafetler 

Bebekleri her şeyden korumaya çalışmak yapılacak en yanlış davranış olabilir. Sıcak kıyafetler de bunlardan biri. Sıcak kıyafetler bebeklerin bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur ve buna bağlı oluşabilecek hastalıkları tetikler.

Elektronik aletler

Led ekranlardan gelen mavi ışık, çocukların gözlerine zarar verir. Bu durum katarakt oluşturmaktan körlüğe kadar gidebilir.

Evet teknoloji çağında elektronik aletler kullanılmadan bir gün bile geçirilmiyor fakat en azından kontrol altına alırsanız, çocuğunuza çok büyük bir iyilik yapmış olursunuz.