Çocuğunuzun üstün zekalı olup olmadığını anlamak mı istiyorsunuz. O zaman buyrun yazımıza geçelim.

Çocukların doğumundan gelişme sürecine kadar yaptığı bütün davranışlar bütün hareketler anne ve babaları çocuğunun üstün zekalı olup olmadığı sorusuna yöneltir. Uzman doktorlar bu düşüncenin en temelinde kendisi için özel olan çocuklarını herkes içinde özel olması arzusunun yattığını belirtmektedirler. Peki çocuğunuzun üstün zekalı olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Çocuğunuzun üstün zekalı olduğunu nasıl anlarsınız

Çocuğunuzun üstün zekalı olup olmadığını anlamak konusunda uzman değilseniz sizin için iş biraz zor olabilir. Üstün zekalı bebeklerde/çocuklarda sıkça görülen bazı bulgular vardır ama bu belirtileri çocuğunuzun üstün yetenekleri ile karıştırmamak gerekmektedir.Bebeğinizin üstün zekalı olup olmadığını anlamanın en iyi yolu bebeğinizi iyi gözlemlemenizdir.

Üstün zekalı bebekler, diğer bebeklere oranla belli bir dönüm noktaları ile karşılaşmaya eğilimlidirler. Örneğin bebeğiniz, diğer bebeklere oranla daha erken yaşta emekleyebilir, yürüyebilir ve hatta konuşmaya başlayabilir.

Üstün zekalı çocukların dil yetenekleri çabuk gelişir

Uzmanların söylediklerine göre üstün zekalı bebeklerin dil yetenekleri erken dönemlerde gelişmeye başlar.  Bu nedenle de sizin söylediklerinizle yakından ilgilenmeye başlar.

Örneğin 6 aylık üstün zekalı bir bebek okuduğunuz hikayeyi kavrayıp ilgi gösterirken, 14 aylık olduğunda cümleler konuşmaya başlayacak ve 18 aylıkken ise, yönergeleri takip edebilecektir.

Üstün zekalı bebeklerin sadece dil yetisi gelişmemiştir. Bu gruba giren bebekler pek çok şeyi erken yaşlarda kavramaya başlayacaktır. Üstün zekalı bebekleri diğer bebeklerden ayıran farklar uzmanlar tarafından şu şekilde sınıflandırılmıştır;

Hafizaları çok güçlüdür ; bebeğiniz üstün zekalı ise, olağanüstü bir hafızaya sahiptir. Gizlenen bir oyuncağın nerede olduğunu hatırlayabildiği gibi, mutfağın yemek yenen bir yer olduğunu anlar ve zamanları, yerleri diğer bebeklere oranla daha iyi hatırlar.

Bir yere uzun süre odaklanmak ; genellikle yeni yürümeye başlayan bebekler ilgilerini çeken pek çok şeye kısa süre sonra ilgilerini kaybedebilir ve siz bir hikayeye başladığınızda bir süre sonra ilgisi dağılabilir. Fakat bebeğiniz üstün zekalı ise, ilgisini hiç kaybetmeden tüm hikayeyi dinleyebilmektedir.

Sanatla ve sayılarla araları iyidir; bebeğiniz/çocuğunuz iyi çiziyor ya da sayıları toplayıp çıkarabiliyorsa, üstün zekalı olması yüksek ihtimaller arasında yer alır.