Tatilini çocuklarıyla yapacak olanlar için otel seçiminde ‘çocuk dostu’ otellerin niteliği büyük önem taşıyor. Tatilin hem ebeveynler hem de çocuklar için eğlenceli ve verimli geçmesini sağlayan ‘Çocuk dostu’ otellerde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor.

Özellikler:
Bebek ve çocuk dostu oteller; çocuk ve bebek karyolası, çocuk restoranı, mama ısıtıcı, çocuk aktivite alanları, açık hava oyun alanları, bebek bakım üniteleri, çocuklara yönelik eğlenceler, çocuk bakıcısı, çocuk havuzu gibi olanaklar sunmaktadır.

Çocukların güvenli bir şekilde ve eğlenerek tatil yapmalarını amaçlayan çocuk dostu oteller, ebeveynlerin de rahat bir tatil yapma imkanına sahip olmasına yardımcı olmayı hedeflemektedir.

Atölye çalışmaları, animasyonlar, eğlence programları, çocuk menüleri ile çocukların hem verimli ve kendilerini geliştirebilecekleri bir tatil yapmasını sağlayan hem de yaşıtlarıyla birlikte sosyalleşmesine imkan veren çocuk dostu oteller sundukları imkanlara göre birbirlerinden ayrılmaktadır.

Çocuk karyolası:
Çocukla tatil yaparken aranacak ilk özelliklerden biri kalacağınız odada çocuk karyolası olmasıdır. Özellikle 3 yaşından küçük çocuklarla tatil yapacak ebeveynlerin bu konuda dikkatli davranmaları önemlidir. Çocuk yada bebek karyolası bulunan çocuk dostu oteller, çocukların güvenli ve rahat bir şekilde uyumalarına olanak verir.

Çocuk restoranı
Yaz tatilinde çocukların sağlıklı beslenmeye devam edebilmesi ve öğün atlamaması için otelin çocuk restoranı olması son derece önemlidir. Çocuklara uygun yiyecekler hazırlayan otellerin yanı sıra, çocuk dostu otellerde çocukların yemeklerini farklı bir alanda yemelerine olanak verilir. Hem güvenli ve sağlık hem de çocuğun tek başına kendi yemeğini yiyebileceği çocuk dostu oteller ebeveynlere de yemek yeme açısından kolaylık sağlar.

Çocuk aktivite alanları:
Çocuk aktivite alanları bir çok otelde bulunmaktadır. Ancak bazı otellerde gün boyu çocukların aktivite, tiyatro , etkinlik, atölye gibi çalışmalara katılması mümkün olduğundan çocuklara hem yaz tatilini verimli bir şekilde geçirme imkanı sunmakta hem de istediği gibi eğlenebilmektedir. Bu nedenle çocuk aktivite alanlarına ek olarak, animasyon, tiyatro gibi etkinliklerde yapan çocuk dostu otelleri tercih etmek önem taşır.

Çocuk Bakıcısı:
Çocuk dostu mekanlar çocuklarıyla tatil yapmak isteyen ebeveynlerin kendilerine daha fazla zaman ayırabilmesi için genellikle çocuk bakıcısı istihdam eder. Çocuk bakıcıları gün boyu çocuklarla ilgilenebileceği gibi, çocukların ihtiyaçlarının kısa sürede karşılanmasını sağlamakta ve çocuk denize gireceği zaman ebeveynlerinin yanına ulaşması sağlanmaktadır.

Çocukla tatile çıkmadan önce kalacak yer seçiminde çocuk dostu özelliğine dikkat edilmesi şarttır. Çocuk dostu olmayan otellerde hem ebeveynler hem de çocuklar verimsiz ve zor bir tatil geçirebileceği gibi ebeveynlerin dinlenme imkanı bulunması da zorlaşacaktır.