Oyuncak seçimi çocuğunuzun gelişimini etkiler. Çocuğunuzun sağlıklı bir çocuk gelişimi gösterdiğinin düşünülmesi için  bazı göstergeler incelenir. Dil-bilişsel, ince motor, kaba motor ve sosyal becerilerinin yaş gelişimine uygun bir özellik sergilemesi beklenir. Her yaş dönemine  uygun olarak yapılan aktiviteler  ve oyuncak seçimi ile çocuk gelişiminin desteklenmesi gerekir.

Oyuncak seçimi nasıl yapılmalıdır?

Koruyucu  kollayıcı anne – baba tutumu çocuk gelişimi özelliklerini sergilemesine büyük bir engeldir. Örneğin;  mutlu olması için oyun  parkına  götürülen bir çocuğun kaydıraktan  düşebileceği endişesi ile kaydırağa binmesi bazen engelleniyor. Çocuğun elinden tutularak kaydırılması ya da makas kullandığında bir yerine zarar verilebileceği endişesi ile eline makas verilmiyor. Böyle durumda çocuğun motor becerilerinin gelişmesini engelleyecek , kendisine güveni yetersiz bir birey oluşma sürecini başlatacaktır. Bu nedenle okul öncesi dönemde çocuğunuzun yaş dönemine uygun olarak gerekli olan tüm becerileri kazanmasını sağlayacak aktiviteleri birlikte yapmalısınız.

Oyuncak seçimi ve çocuk gelişimi

Okul öncesi dönemde çocuk gelişimi açısından desteklenmesi için oyuncak mağazalarına gittiğinizde dikkatli olunuz. Çocuğunuza en çok yararlı olabilecek oyuncağı seçmek için çok çaba gösteriyor , oyuncakları tek tek inceliyor , bunun için büyük zaman  ve para harcıyorsunuzdur.

Anne – babaların tüm bunlara rağmen şunu düşünür:

Oyuncak Seçimi Uygun ve Doğru Oldu Mu?

Onun için yeterli bir oyuncak mı? Bu oyuncak çok pahalı ama ona bir şey kazandırabilir mi?” gibi endişeleri hala duyabiliyoruz.

Oyuncak seçimi çocuklarınızın sağlıklı gelişmesi için elbetteki çok önemlidir ve okul öncesi dönem  (0-6 yaş)  çocuklar için “oyun çağı” olarak değerlendirilir. Bu nedenle çocuk, 0-6 yaş çocuk gelişimi döneminde doyasıya oyun oynamalıdır. Ama bu oyunu sadece mağazadan satın alınan oyuncaklarla sınırlandırmak doğru bir düşünce tarzı değildir. Oynanan oyunların çocuk gelişiminde bilişsel becerilerini arttıracak, onu bazen düşünmeye sevk edecek,  yaratıcılığını destekleyecek, ince ve kaba motor becerilerini  kuvvetlendirecek nitelikte olması gerekmektedir. Çocuk ve oyuncak uyumu önemlidir.

Oyuncak seçimi ile yaratıcılık ilişkisi

robot-oyuncakÇocuğunuzun eline verilen bir gazeteden  ya da dergiden sevdiği resimleri kesmeye çalışması önemlidir. Bu kestiği parçalardan bazılarını elindeki renkli kalemlerle boyaması söylenebilir. Boyadığı parçalara bir ip , düğme (yutmayacağı büyüklükte) yapıştırmaya çalışması, oluşturduğu nesnelerden  bir hikaye oluşturması istenebilir. Bu hikayeyi size anlatması çocuğunuzun motor becerilerini, dil- bilişsel  becerilerini, yaratıcılığını çok daha fazla destekleyecektir. Bu nedenle çocuklarınızla birlikte bu tür eğlenceli kesme- yapıştırma- boyama aktivitelerini daha fazla yapınız. Böylece çocuğunuzun hem gelişimlerini daha fazla destekleyebilir  hem de onları daha fazla mutlu edebilirsiniz. Unutmayalım; doğru oyuncak seçimi çocuklarımızın sağlıklı gelişimi açısından önemli bir etkendir.