Çocuk soru sorduğunda bazen biz çok meşgul oluruz. Maç izliyoruzdur, çamaşır katlıyoruzdur, telefonda birisiyle konuşuyoruzdur, bir rapor yazıyoruzdur…

Çocuk soru sorduğunda cevap vermek veya vermemek

Sizinle iletişim kurmaya çalışan çocuğa “Şimdi bir dur bakayım!” diye yanıt vermemek gerekir. Eğer çocuğunuz size her hangi bir soru yönelttiğinde, ona yanıt vermek çok önemlidir. Çocuğumuzun sorusu çok anlamsız ve saçma bir soru gibi görünse de, o soruya mutlaka yanıt verin. Eğer soruya hemen yanıt veremiyorsunuz ve tamamlamanız gereken bir işiniz varsa, ona şöyle söyleyin: “Soruna yanıt vereceğim, ama bana şu kadar müsaade et, şu işimi/konuşmamı bitireyim” diyerek çocuğunuzu bilgilendirin.

Çocuk soru sorduktan sonra sözünüzü tutmak

cocuk-soru-sordugunda-cevap-vermekÇocuk soru sorduğunda en önemlisi de, sözünüzü tutun ve söylediğiniz aktiviteyi tamamladığınızda çocuğunuza geri dönün ve mutlaka sorusuna yanıt verin.

“Çocuğunuz sizden o an için uygun olmayan bir şey istediğinde, ona doğrusunu anlatırsanız, doğru zaman ve ortamda o şeyi gerçekleştirdiğinde onu ödüllendirirseniz, davranışın pekişme sürecini desteklemiş olursunuz. Bu durum, çocuğunuza ters bir yanıt oluşturmak yerine veya onun yerine karar almak yerine, çocuk gelişimi açısından daha uygun bir davranış modelidir.”