üzgün-çocuk

Çocuk ve güven gelişimi açısından, ona söz verip, verip tutmamak, onu nasıl etkiler?

İşte bu konuda bir çok anne ve baba olumsuz anlamda çok başarılı. Zamanı doğru planlamadığımız için çocuğumuza verdiğimiz sözü yerine getirmiyoruz. Çocuğumuz bir şey istediğinde, anne veya baba olarak “Tamam yaparız” deriz. Çocuk sorar: “Ne zaman?” Planlanmadan rastgele bir tarih veririz: “Hafta sonu yaparız veya şu gün yaparız.” Unutmayın ki, çocuklar çok akıllıdır ve onlara verdiğimiz sözleri unutmazlar, günü geldiğinde size hatırlatırlar. “Hani yapacaktık?” diye sorarlar.

Çocuk ve güven açısından evladınızın size inanması, ebeveyn olarak aranızda kuracağınız bağ açısından çok önemli ve değerlidir!

guven-ve-cocukYetişkin biri olarak kendinizi düşünün. İşyerinde veya özel yaşamınızda biri size söz verip, sözünü tutmadığında ne yaparsınız? Verilen söz tutulmayınca mutlaka bir yaptırımı olur. “Çocuktur, bana yaptırım uygulayamaz” diye düşünen anne ve baba aslında yanılır. Çocukların hafıza ve duygularında taşıdıkları bir defter vardır ve hepsini not alırlar. “Söyledi ve yapmadı” diye kaydeder çocuk. Çocuğun size inancını tam olarak kırdığınızda ise artık ne söyleseniz fark etmez, çocuğunuz size inanmaz.

Çocuk ve güven gelişimi açısından olumsuz etkilenir.

İnanmadığı için söz verseniz, “Şöyle yapacağız” deseniz bile ikna olmaz, sözünüzü dinlemez ve size uyum göstermez. Çocuk gelişimi açısından bu durum çok zararlıdır.