Çocuğunuzun bilinçli ve tasarruf yapmasını bilen bir birey olarak yetişmesini istiyorsanız öncelikle kendi paranız ile ilişkinize bakmanız gerekiyor.

Peki çocuğa küçük yaştan itibaren nasıl yönlendirmek, ona parayı doğru harcamasını, tasarruf yapmasını nasıl öğretmek gerekiyor ?

Çocuklar para kavramı ile nasıl tanışıyor ? Bu tanışmanın doğrusu nasıl olmalıdır ? 

Anne ve babalar genel olarak ” Çocuğum daha küçük paradan anlamaz, hem büyüyünce nasıl olsa öğrenecek. ” düşüncesi içinde oluyorlar. Bu durum çocukların para ile geç tanışmasına ve para ile ilgili herhangi bir konuda bu deneyimi erken yaşamış akranlarına göre dezavantajlı olmalarına neden oluyor.

Uzmanların yapmış olduğu çalışmalarda para ile erken yaşta tanışan çocukların ilerleyen zamanlarda yaşıtlarına göre harcamalarda daha planlı olduğu ortaya çıktı.

Çocuklar parayı para olarak ne zaman algılıyor ?

Çocuk 3-6 yaş arası dönemde para ile ilgili basit kavramları algılayacak düzeydedir. Bu yaş döneminde psikososyal kimliğin gelişimi ile tüketim alışkanlıkları da şekillenmeye başlar. Dolayısıyla para nedir, ne işe yarar, para nasıl kazanılır gibi soruların cevabını çocuğunuza bu yaşlardan itibaren öğretebilirsiniz.

Üç yaşından itibaren basit finansal kavramları (biriktirme, harcama gibi) anlayabilen çocuk, yedi yaşına geldiğinde para ile ilgili alışkanlıklar edinmeye başlayacaktır. Bu alışkanlıkların kazanılması için ebeveyn desteği ve kontrolü gerekir. Çocuğa yaşına uygun miktarda ve düzenli harçlık vermek konunun temelini oluşturur.

Çocuğun para ile ilk tanışması, paranın ne işe yaradığını kavraması ve nasıl kullanıldığını öğrenmesinin çocuk açısından birçok artısı vardır. Hedefler belirlemesi, hedeflerine ulaşırken kendi kendine plan yapma becerisi geliştirmesine para ile olan ilişkisi yardımcı olacaktır. Bu nedenle çocuğa erken yaşta verilecek para eğitimi, onun hayatını da bir anlamda düzenleyecektir.

Ebeveynler çocuğun parayla ilişkisinde neleri yanlış yapıyor?

Çocuklara para eğitimi okulda değil, evde verilir. Sizin parayla ilişkiniz, tutumunuz ve konuşmalarınız çocuk için önemlidir. Çocuklar sünger gibidir. Siz kendinize beş ayakkabı alırken ya da kredi kartıyla yemek ısmarlarken, onun istediği bir şeye “hayır” diyemezsiniz.

Çocuklar evde sizden ne görüyorlarsa, para ile ilk öyle tanışıyorlar. Duydukları değil, gördüklerinden öğreniyorlar. Siz paranızın kontrolünü sağlayamıyorken çocuğunuzun kontrollü harcamalar yapmasını bekleyemezsiniz. Tutumlu harcayarak ona iyi örnek olmalısınız. Öncelikle aylık aile bütçesi hazırlayın ve bütçenize sadık kalın. Çocuğunuzun aile bütçesine destek vermesine izin verin. Kredi kartından ziyade nakit para kullanımını tercih edin.

Okul öncesi ve okula başlayan çocuklara para kavramı, tasarruf nasıl anlatılmalı?

Çocuğunuza parayı anlatırken onun bir hedef olmadığını, amaçlarımız doğrultusunda bir noktadan bir noktaya götüren bir araç olduğunu anlatın.Aldığınız her şeyin bir bedeli olduğunu gösterin. Örneğin, çocuklarınız market alışverişinde neye ne kadar para ödediğinizi bilsin.

Bir oyuncak istediğinde ya da maça-sinemaya götürüyorsanız bilet fiyatını söyleyin, bedava sanmasın. Çocuğunuza tasarrufu anlatırken yaptığınız her şeyin açıklamasını yapın.

Neden tasarruf etmek gerektiğini, doğal kaynaklarımızın tükenmesinin nelere neden olacağı gibi açıklamalar yapmak çocuğun bilinçli öğrenmesine ve öğrenilen bilginin kalıcı olmasına yardımcı olacaktır.