aileyle-zaman-geçirmek

Çocukla aktivite önerisi ve ipuçları için bu makalemiz size yol gösterecektir. Siz değerli anne babaların çocuklarınızla geçirdiğiniz zamanı daha etkili hale getirebileceğini düşündüğüm, evde uygulamanızı önerdiğim aktivite ve uygulamalar konusunda size yol göstermek isterim.

Çocukla aktivite önerisi ve birlikte “kaliteli zaman” geçirmenize destek olacak ipuçları:

çocukla-aktivite– Yemek sohbetleri: ailece birlikte yenen yemeklerde anne-baba geçirilen güne dair  değerlendirmeyi çocuklarıyla birlikte yapabilir. Örneğin,  anne-babanın başına gelen olumlu veya olumsuz bir gelişme anlatabilirler. Çocuğun da aynı şekilde paylaşımda bulunabilmesi için cesaretlendirici sorular sorulabilir.

– Günlük ritüellerin gerçekleştirilmesi: Çocukla aktivite önerisi açısından beraber yemek yapma, bir şeyi tamir etme  ve bunlar gibi rutin işler görev paylaşımı ile eğlenceli hale getirilebilir. Örneğin annesiyle birlikte kek yapan çocuğun çırpma veya yumurtaları kırma sürecine dahil edilmesi değerlidir. Ya da tamir edilen bir eşyanın vidayla sökülmesini çocuktan istenmesi gibi. Bütün bu  faaliyetler çocuğun ince motor becerilerini geliştirebileceği gibi, model aldığı ebeveynle de iletişimini kuvvetlendirecektir.

– Kelime oyunları: çocuğun yaş gelişimine uygun hazır oyunlarla hep birlikte oynanabileceği gibi, çoğu kişinin de bildiği kelimenin son harfiyle yeni sözcük türetme oyunu oynanabilir. Örneğin anne uçak kelimesi ile başlar, çocuk kelimenin son harfi olan k harfiyle yeni bir kelime oluşturur, kazak gibi. Bu tür oyunlar çocuğun kelime bilgisini geliştirdiği gibi, bilineni hatırlamasını yani uzun süreli hafızadaki bilginin geri getirilme becerisini de geliştirir

– Birlikte film izlemek veya kitap okumak: bu süreç anne baba ve çocuğun kendi köşesinde sessiz bir şekilde zaman geçirmesi şeklinde olmamalıdır. Hep birlikte bir filmi izlenmesi ve ardından konuyla ilgili fikir yürütmek şeklinde uygulanmalıdır. İlgi çekici bir kitap bölümü hakkında herkes bir bölüm okuyup, ardından tartışma şeklinde gerçekleştirilebilir. Özellikle neden- sonuç ilişkisini kurabilme ,dikkatini yoğunlaştırabilme  ve sürdürebilme becerilerini geliştirilen bu aktiviteler dikkat eksikliği ve hiperaktivitesi olan çocuklar için oldukça faydalıdır.

– Gevşeme veya meditasyon seansları: özellikle kaygı düzeyi yüksek olan çocuklar anne babaları ile birlikte günlük gevşeme egzersizleri yapabilir. Anne babanın bu konuda bilgi sahibi olmasından sonra yaratılabilecek bu gevşeme seansları çok değerlidir. Bu seanslar çocuğu rahatlatabileceği gibi kaygı duyduğu konuları da paylaşması için fırsat yaratacaktır.

Çocukla aktivite önerisi için paylaştığımız bu ipuçlarını uygulamanız, aile içi iletişiminize pozitif katkı sağlayacaktır. Tüm çocukla aktivite önerisi planlarını anne ve baba birlikte katılması faydalıdır.