Belki de dünya üzerinde tarih boyunca en çok tartışılan konulardan biri ‘kadınlar ne ister?’ ve ‘erkekler ne ister?’ olmuştur. Peki ama hiç düşündünüz mü çocuklar ne ister?

Yapılan araştırmalar sonucunda uzmanlar çocukların ne istediklerini ana başlıklar halinde belirlemişler. Bizlerde sizlere bu başlıkları sunmak istedik.

Çocuklar ilk olarak tıpkı yetişkinler gibi onay ve kabul görmek ister. Belli bir yaştan itibaren içten içe yaşanan takdir ve övgü beklentisi, çocukluk döneminde en küçük iş için bile beklenir. Bu noktada ebeveynlerin çocuklarının yaptıkları karşısında en azından başlarını okşamaları veya takdir cümleleri kullanmaları gerektiğini işaret eden uzmanlar, bunun çocuğun öz güveninin gelişmesinde önemli bir adım olacağını belirtiyor.

Çocukların yaşama bakış açısının yetişkinlere göre bambaşka olduğunu belirten uzmanlar, çocukların değişikliklere uyum düzeyinin de farklı olduğunun unutulmaması gerektiğini dile getiriyor. Çocukların yeni bir okula başlaması, yeni bir eve veya kente taşınması gibi durumlarda ebeveynlere büyük görev düştüğünü de burada hatırlatan uzmanlar, çocuklara anlayış göstermenin ve onların duygularını anlamaya çalışmanın önem taşıdığını ifade ediyor.

Çocukların kendilerini yetişkinlere ve bazen de arkadaşlarına oranla eksik hissedebileceğini savunan uzmanlar, ebeveynlerin burada çocuklarının özgüvenini arttırmak için yaptıkları iyi işleri takdir etmesi gerektiğini paylaşıyor. Zaman içerisinde ailesinden gelen takdirlerin çocuğun özgüvenini arttıracağını ve eksiklik duygusunu yok edeceğini işaret eden uzmanlar, bu gibi konularda panik yapılmamasını öneriyor.

Aslında doğdukları andan itibaren ailelerinin merkezi haline gelen çocukların bu davranışlardan ötürü zaman içerisinde kendilerini dünyanın merkezi zannettiğinin altını çizen uzmanlar, mutlaka çocuklara paylaşmanın, yardımseverliğin anlatılması gerektiğini ve bu hazları tatmasının sağlanması gerektiğini kaydediyor.