Okul öncesi ve okul çağı çocuklarında (özellikle 5 – 7 yaş aralığındaki çocuklarda) sık sık karşılaşılan okul korkusu problemi ile ilgili Özel Nar Sanat Anaokulu olarak siz değerli anne babaların endişesini anlıyoruz. Erken çocukluk döneminde son yıllarda karşılaşılan okul korkusu problemiyle mücadelede okulumuz bünyesinde bulunan öğretmenlerimizle siz değerli velilerimizi desteklemeye hazırız.

Anne babaların okul korkusunun üstesinden gelebilmeleri için öncelikle bu korkunun altında yatan nedenleri bilmeleri gerekiyor. Hem okul öncesi hem de ilk öğretimde çocukların okul korkusu geliştirmelerinde aslında anne babaların büyük payı bulunuyor.

Erken çocukluk döneminde ebeveynlerin çocuklarına karşı aşırı koruyucu tavır benimsemeleri ve çocuğun ebeveynlerine bağımlı bir tutum geliştirmesi çocuğun okuldan korkmasına neden oluyor. Ayrıca anne babası tarafından bütün talepleri yerine getirilen çocuklar, kendilerine ebeveynleri tarafından sınır konulmadığı için  zamanla bütün durumlara egemen olmak ister.

Okul korkusu olan çocuk nasıl anlaşılır?
Anne babalar okul korkusu olan çocuklarda karın ağrısı, mide bulantısı gibi belirtiler gözlemler. Söz konusu bu somatik belirtilerin altında çocukların olumlu veya olumsuz duygularını sözelleştirebilmeyi başaramaması yatmaktadır. (Sözelleştirme becerisi çocuklarda 9-10 yaşlarından itibaren kazanılmaktadır.)

Kreş, anaokulu veya ilkokula başlayan çocuklarda ortaya çıkan karın ağrısı, uyku, iştahsızlık, aşırı iştah veya buna benzer davranışlar duyguların sözle ifade edilememesi durumunda ortaya çıkan bedensel tepkilerdir.

Çocuklarda okul korkusu ile ilgili olarak sorular yönelttiğimiz Anaokulu Müdürümüz Banu Evliyaoğlu, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Okul korkusu veya ebeveynlerinden ayrılma kaygısı bulunan çocukların bağımsızlığa mutlaka alıştırılması gerektiğinin altını çizen Özel Narsanat Anaokulu Müdürü Banu Evliyaoğlu, okul korkusu yaşayan çocuklarla ilgili olarak kendilerinden de destek alınabileceğini işaret etti.

Çocukların okul dönemine mutlaka yavaş yavaş alıştırılması gerektiğini kaydeden Evliyaoğlu “Bu dönemde ebeveynlerin çocuğa güvence vermeleri ve güvencelerini yerine getirmeleri şart. Çocuğun okul dönemine hazırlıkta sergilediği sorunların bedensel bir nedenle oluşup oluşmadığının araştırılması, kısa süreli veya yaygın olup olmadığının büyük önemi bulunuyor.” dedi.

Anne babaların çocuklarının okul korkusuyla dalga geçmemesi gerektiğini ve çocuklarına bir birey olduklarını hissettirmelerinin şart olduğunu hatırlatan Evliyaoğlu, ebeveynlerin çocuklarına sorunlarını ve korkularını anladıklarını ifade etmelerinin önemli bir adım olduğunun da altını çiziyor.

Ebeveynler tarafından çocukların okul hayatına hazırlanmasının, okula giden çocukların hikayelerinin paylaşılmasının, çocukla ile birlikte okul alışverişine çıkılmasının çocukların kaygılarını ortadan kaldırabileceğini savunan Evliyaoğlu, ” Anne babaların sabah okula gitmek üzere yapılan hazırlıkları eğlenceli hale getirebileceğini, çocuğun öpülerek uyandırılması, beraber okul şarkıları söylenmesi ve rahat geniş bir kahvaltı yapılması çocuğun rahatlamasını sağlar”dedi.