Çocuklarda meydana gelen uyku bozukluğu, farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkabildiği gibi çocuğun eğitim ve öğretim hayatını da olumsuz yönde etkiliyebilmektedir.

Uyku süresi ve niteliği yetişkinlere oranlara çocukları daha fazla etkilemektedir. Uyku kalitesi düşük olan çocuklarda davranış bozuklukları ve zihin problemleride görülmektedir.

Çocuklarda uyku bozukluğu

Uyku bozuklukları yaşayan çocukların yardım alması gerektiği gibi, uyku kalitesinin önemsenmemesi ilerde büyük sorunlara yol açabilir. Çocukların uyku bozukluğu hem ruh hallerini hem de zihinsel aktivitelerini olumsuz yönde etkiliyor. Bu nedenle anne ve babaların çocukları düzenli uykuya alıştırması gerektiği gibi, uyku kalitesi düşük olan çocuklar için uzmanlardan yardım almaları gerekiyor. Çocuklarda düzensiz uyku alışkanlığı ve kalitesiz ya da yetersiz uyku sorunlara yol açtığı gibi, uyurgezerlik ve gece korkusu gibi durumlar da sorunlara yol açabiliyor. Çocuklarda en sık görülen uyku problemleri arasında kabuslar, uyurgezerlik, noktural bruksizm ve gece korkusu yer alıyor.

Gece korkusu

Gece korkusu problemi çocuklarda özellikle 5-7 yaş aralığında görülmektedir. “Uyku terörü” olarak da adlandırılan gece korkusu, çocukların uyku kalitesinin ciddi oranda düşmesine yol açıyor. Çocukların bir anda uyanması ve çığlık atması ya da ağlaması ile kendini gösteren bu sorun, çocukların sürekli endişe içerisinde olmasına ve uyumakta zorluk yaşamasına neden olabiliyor. Çocuklar gece korkusu sorununu fizyolojik problemler nedeniyle yaşayabildiğinden, bu durumda doktor kontrolü yapılması büyük önem taşımaktadır.

Uyurgezerlik

Uyurgezerlik, yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da görülebilen bir uyku problemidir. 5-12 yaş aralığındaki çocuklarda daha sık görülen uyurgezerlik, genler yoluyla çocuğa geçmektedir. Uyurgezer çocuklar, uykudan bilinçsiz bir şekilde kalkarak yürümeye başlayabildiği gibi, tehlikeli davranışlarda da bulunabilir. Uyurgezerlik tedavisi için psikolojik yöntemler kullanılabildiği gibi, ilaç tedavisine de sıklıkla başvurulmaktadır.

Noktural Bruksizm

Diş gıcırdatması olarak da bilinen noktural bruksizm sorununun nedeni tam olarak bilinmediği gibi, dişlerin aşınmasına yol açan bir durumdur. Kaygı durumu, aile içi sorunlar, huzursuzluk, kayıplar gibi durumlarda daha sık görülen noktural bruksizm durumunda çocukların psikolojik tedavisi görmesi gerekebileceği gibi, diş sorunları nedeniyle diş hekiminin yardımının alınması da gerekebilir.