Pek çok anne baba çocuğunun yalan söylediğini fark ettiği andan itibaren ‘ben nerede yanlış yaptım?’, ‘çocuğum yalan söylemeyi nereden öğrendi’ sorularıyla kendini sorgulamaya başlıyor.

Uzmanlar ebeveynlerin yalan konusunda kendilerini çok fazla suçlu hissetmemesi gerektiğinin altını çizerken, 4-6 yaş grubu çocukların genellikle yalan söylemeye başladığını dile getiriyor. Peki ama bu yaşlar arasında çocuklarda daha fazla yalanın gözlenmesinin nedeni nedir?

Çocukların hayal gücü ve abartılı anlatımlarının üst seviyeye ulaştığı bu dönemin hayal gücünün ve abartılı anlatımların üst seviyeye ulaşmasıdır. Yedi yaştan itibaren çocuklar çevreleriyle daha fazla iletişim halinde olduğu için çocukların yalan söyleme olasılığı da yükseliyor. Örneğin çocuğunuz okula gitmek istemediği için karnının ağrıdığı yalanına başvuruyor ve sizde bunun yalan olduğunu biliyorsanız. Uzmanlar bu durumu bilseniz bile yüksek sesle dile getirmek yerine başla yöntemlere yönelmeniz gerektiğinin altını çiziyor.

Çocuğunuz yalanı sizden değil, çizgi filmlerden öğreniyor

Çizgi filmlerde oldukça fazla bir şekilde yalan faktörü bulunuyor.  Kurt Kırmızı Başlıklı kızı, keloğalan annesini kandırıyor. Tom, Jerry’i yakalayabilmek için tek ayak üstünde kırk yalan söylüyor, çocuklarda bu çizgi kahramanlar sayesinde yalanla dolu bir dünya yaratıyor.

Bu yüzden çocuğunuzun izlediği çizgi filmlere dikkat etmeniz ve kontrol altında tutmanız şart.