Kimi çocuklar için bir eğlencedir banyo. Kimisi ise banyoyu bir korkulu rüya olarak görür. Peki çocuklara banyoyu nasıl sevdirebiliriz ? Merak edenleriniz için bu konuyu Nar Sanat Anaokulu olarak sizlerle paylaşmak istedik.

Özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde çocuğun temiz ve bakımlı büyümesinin beden sağlığından psikolojiye kadar büyük etkisi vardır.

Bakımı ve ihtiyaçları zamanında karşılanmış çocuk, anne olan güveni ile de hayata daha olumlu bir açıdan bakar. Anneye güvenen çocuk ileri ki yaşamında kurduğu arkadaşlık çevresine hem de kendine karşı güven duygusu geliştirir.

Banyo hem bizim için hem de çocuklar için önemli bunu hepimiz biliyoruz. Peki ya suyu gördüğünde kaçan, çığlık çığlığa ağlayan bu çocukları ürküten nedir? Neden temizlenmek adına gerçekleştirilen bu ritüel, bir krize dönüşür? Cevabı çok açık; her birey bilinmezliklerden ve ani değişimlerden korkar. Bizlere sıradan gelen bu su, sabun, köpükler, gözlerin yanması, nefessiz kalma/korkusu, vücut ısısındaki ani değişimler elbette dünyaya henüz ‘Merhaba’ demiş bebeklerimiz için ürkütücü olacaktır. Bu durum tekrarlandıkça da korku kaygıya dönüşecek ve kriz kaçınılmaz olacaktır.”

Ailenin işini kolaylaştıracak öneriler

“Şimdi gelelim çözüm yollarına; çocuklara banyoyu ve suyu sevdirmenin yolu, onların sevdiği şeyler ile bu sevimsiz olay arasında bağlantı kurmaktan geçer. Tavsiyem; her çocuğu anne ve mümkünse babanın beraber yıkaması ve çocuk talep ettiği anda durup beklemek konusunda çocukla anlaşma yapılması ve uyulmasıdır.

Örneğin; ‘Gözünün yanmayacağına söz veriyorum, eğer kendini kötü hissedersen elimi sık, hemen su dökmeyi bırakırım’ diyerek güven kazanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, göz yakmayan şampuanlar, plastik ördekler, su oyuncakları, çocuğunuzun hali hazırda sevdiği ve suya girebilen oyuncakları da onun güvende hissetmesini sağlayabilir. Ayrıca banyo sonrası için ödüller koyarak da çocuğunuzu teşvik edebilirsiniz. Banyo suyunun sıcaklığına ve ortam ısısına da dikkat etmenizde yarar vardır.”