Çocukların hayvan sevgisinin temelleri aslında ailede atılıyor. Hayvan sevgisi çocuğun dış dünyadaki diğer tüm canlılara saygı duymayı ve sevmeyi öğrenmelerine yardımcı oluyor. Uzmanlar çocukların aile içinde gördüğü davranışları aynı şekilde dışarıya karşı uyguladıklarını ve bu davranışları alışkanlık haline getirdiklerini önemle vurguluyor. Bu yüzden bir çocuğa hayvan sevgisi kazandırmak için aileler önemli bir rol üstleniyor. Aile içinde hayvan sevgisinden uzak yetişmiş bir çocuğun gelecek yıllarda bu sevgiyi kazanması her zaman kolay olmuyor. Bu konuda yapılan araştırmalar, hayvan sevgisini kazanmış bir çocuğun, beraberinde birçok özelliği de benimsediğini ortaya çıkarmış.

Şehir hayatında büyüyen çocuklar hayvanlardan son derece uzak bir ortamda yaşıyorlar. Yakın olmak bir yana onlarla karşılaştıklarında korkup çekingen tavır içine girebiliyorlar. Bunu aşmaları ve hayvanlara karşı sevgilerinin artması için yardımınıza ihtiyaç duyabilirler.

Bazen de anne babaların davranışları ve söyledikleri çocuklar üzerinde etkili olabiliyor. Örneğin disipline edebilmek için onları hayvanların kendilerine zarar verebileceğini ima ederek korkutmak çocukta hayvanlara karşı bir korku oluşmasına yol açıyor.

Zaman zaman bu durum fobi boyutuna bile ulaşabiliyor. Bu korku yaşamı boyunca karşılaşabileceği kedi, köpek, böcek, arı, sivrisinek gibi hayvanlara karşı bile endişe duyarak büyümesine sebep olabilir.

Diğer taraftan çocukları hayvanlardan uzak tutmaya çalışan ebeveynler aslında kendi korkularını çocuklarına yansıtıyor. Sizin hayvanlara karşı olan tutumunuz çocuğunuzu etkiliyor olabilir. Siz bir köpek ya da kedi gördüğünüzde çocuğunuzu korumacı bir tavra giriyorsanız, kendiniz uzak duruyor, çocuğunuzu uzak tutmaya çalışıyorsanız büyük bir yanlış yapıyorsunuz.

Çocuğunuzun hayvanlara yakın büyümesini sağlamak için yapabileceğiniz birkaç şey;

  • Çocuğunuzu korktuğu hiçbir konuda zorlamamanız gerektiği gibi hayvanlara yakın olmak konusunda da zorlamamalısınız.
  • Bir anda karşısına çıkan bir hayvandan ürktüğünde zorla sevdirmeye çalışmamalısınız. Bu davranış çocuğunuzun daha çok korkmasına sebep olabilir.
  • Çocuğunuzun hayvanları daha iyi tanımaları için onlara fırsatlar yaratın. Hayvanat bahçesine giderek çocuğunuzun farklı pek çok hayvanı bir arada görmesini sağlamanız faydalı olabilir.
  • Eğer eviniz müsaitse evcil hayvan beslemek iyi bir fikir olabilir. Evcil hayvanlar çocuklarda sevgi, sevilme duygusu, sevgi bağı gibi özellikleri güçlendirir. Kedi, köpek gibi hayvanların bakımının zor olacağını düşünüyorsanız kuş alabilir ve çocuğunuzun kuşla arasındaki bağı güçlendirmesine yardımcı olabilirsiniz.
  • Çocuğunuza okuduğunuz masallarda karakterlerin hayvanlar olduğu kitaplara öncelik verebilir, hayvanlar aleminin neşeli eğlenceli taraflarını ön plana çıkararak korkusunu yenmesine yardımcı olabilirsiniz.
  • Çocuğunuzun korkusunun altında bir hayvandan saldırgan bir tavır görmesi de yatabilir. Çocuğunuza bu durumda gördüğü her hayvana yaklaşmanın doğru olmadığını, yanlış bir hareketin onları sinirlendirebileceğini anlatabilirsiniz.
  • Çocuklarınızın hayvanlarla güçlü bir iletişimi olmasını istiyorsanız çevrenizdeki huyunu bildiğiniz güvenilir hayvanlarla bir araya getirmenizde yarar vardır. Olumsuz bir davranış çocuğunuzun daha çok korkmasına sebep olabilir, iyi bir şeyler yapmaya çalışırken çabalarınız ters tepebilir.