VÜCUDUNUZ SİZE AİTTİR
Çocuklara vücutlarının kendilerine ait olduğunu ve hiç kimsenin, kendi izinleri olmadan vücutlarına dokunamayacağı öğretilmelidir. Ebeveynlerin ‘vücudun özel kısımları’ hakkında, cinsel organların ve vücudun diğer kısımlarının gerçek adlarını kullanarak çocukla erken yaşta kuracakları iletişim; çocukların neye izin vermemeleri gerektiğini anlamalarına yardımcı olacaktır.

Çocukların sevdikleri bir insandan gelse bile, bir öpücüğü yada bedensel teması reddetme hakkı vardır. Çocuklara uygunsuz bedensel temasa karşı derhal ve kesin bir biçimde “HAYIR” demeleri güvenli olmayan durumlardan kaçınmaları ve bunu güvendikleri bir yetişkine anlatmaları öğretilmelidir. Çocuklara birileri bu konuyu ciddiye alıncaya kadar ısrar etmeleri gerektiğinin vurgulanması önemlidir.

İYİ BEDENSEL TEMAS – KÖTÜ BEDENSEL TEMAS
Çocuklar uygun ve uygunsuz bedensel temasın farkını her zaman ayırt edemeyebilir. Bu sebeple çocuğa, bir başkasının onun vücudunun özel kısımlarına bakmasının veya dokunmasının ya da bunu istemesinin doğru olmadığını söyleyin. İÇ ÇAMAŞIRI KURALI çocuklara çok açık, anlaşılır ve hatırlaması kolay bir sınırı öğrenmelerinde yardımcı olur; bu sınır İÇ ÇAMAŞIRIDIR.

Bu kural aynı zamanda yetişkinlerin çocuklarla bu konuda bir diyalog kurmalarına da yardımcı olur. Karşılaştıkları davranışın kabul edilebilir bir davranış olduğundan emin olmadıklarında çocukların mutlaka güvendikleri bir büyükten yardım istemeleri gerektiğini anlamaları için elinizden geleni yapın.

İYİ SIRLAR – KÖTÜ SIRLAR
Gizlilik, cinsel istismar yapan kişilerin en sık başvurdukları taktiklerden biridir. İşte tam bu sebeple çocuklara iyi sırla kötü sır arasındaki farkın anlatılarak, bir güven ortamı yaratılması önemlidir. Çocukları endişelendiren, rahatsız eden, onları ürküten yada üzen tüm sırlar kötü sırdı ve saklanmamalıdır. Tam tersi güvenilir bir yetişkine (anne, baba, öğretmen, polis, doktor) anlatılmalıdır.

ÖNLEME VE KORUMA YETİŞKİNLERİN SORUMLULUĞUNDADIR
Çocuklar istismara uğradıklarında utanç, suçluluk ve korku duyguları yaşarlar. Büyükler cinsellik etrafında bir tabu oluşturmaktan kaçınmalı ve çocukların üzüldükleri, endişe duydukları ve kederli oldukları anlarda hangi büyüğe başvuracaklarını bilmeleri sağlanmalıdır. Çocuklar bir şeylerin doğru olmadığını hissedebilir.

Büyükler her zaman çocukların duygu ve davranışlarına duyarlı ve açık olmalıdır. Çocuğun bir başka yetişkinle veya bir baka çocukla temas kurmayı reddetmesinin pek çok nedeni olabilir. Buna saygı gösterilmelidir. Çocuklara daima anne ve babalarıyla bu konuda konuşabilecekleri hissettirilmelidir.

OLAYIN BİLİNEN FAİLLERİ
Çoğu vaka da olayın faili çocuğun tanıdığı bir kişidir. Küçük çocukların kendilerini tanıyan bir kişi tarafından istismar edildiklerini anlamaları özellikle zordur. İstismarcıların çocuğun güvenini kazanmak için uyguladıkları hazırlanma sürecini asla aklınızdan çıkartmayın. Çocukların, onlara hediye veren, bazı konuları sır olarak saklamalarını isteyen veya onlarla yalnız başına vakit geçirmeyi bekleyen kişilerle ilgili ebeveynlerini bilgilendirmeleri evde bir kural haline gelmelidir.

BİLİNMEYEN FAİLLER
Bazı durumlarda fail bir yabancıdır. Çocuğunuza yabancılarla temasla ilgili basit kurallar öğretin.

ÇOCUĞUNUZUN TACİZE UĞRADIĞINDAN ŞÜPHELENİRSENİZ
Öncelikle çocuğunuza kızmamanız çok önemli. Çocuğa yanlış bir şey yaptı duygusunu sakın yaşatmayın. Çocuğunuzu sorguya çekmeyin. Ne olduğunu, ne zaman ve kiminle olduğunu sorabilirsiniz. Ama bu olayın neden olduğunu sormayın.

Çocuğunuzun önüne üzüldüğünüzü belli etmemeye çalışın. Çocuklar bu durumda kolaylıkla kendilerini suçlu hissedebilir ve bilgi vermekten kaçınabilir. Az veya muğlak bilgilere dayanarak sonuç çıkartmaya çalışmayın. Çocuğunuzu bu konuda bir şeyler yapacağınıza dair telkin edin ve yardımcı olabilecek kimselerle (psikolog, çocuk gelişimi uzmanı, sosyal yardım görevlisi veya polis) ile temasa geçin. Türkiye’de cinsel şiddete maruz kalan çocuklara yardım için özel telefon hatları oluşturulmuş ve merkezler kurulmuştur. Bu merkezler ve telefon hatlarıyla temas kurmalısınız.