Uzmanlar çocuklara ödev alışkanlığı kazandırma konusunda ebeveynlere büyük iş düştüğünün altını çiziyor.

Çocukların ödev alışkanlığı kazanması konusunda bizlerde siz değerli anne babalara yol göstermek için bu haberi hazırlamaya karar verdik.

Çocuklara ödev alışkanlığı kazandırılmasının ilk basamağının çocuğun motivasyonunun arttırılmasından geçtiğini belirten uzmanlar, çocuğunuzdan ne zaman ödeve başlayacağı konusunda karar vermesini istemenizi ve zamanında başladığında da ödüllendirmenizi öneriyor. Bu ödülün motivasyon kaynağı olacağını paylaşan uzmanlar, çocuğunuzun ödeve başladığı ilk 5 dakikanın önemli olduğunu ve bu süre zarfında yanında olmanızın büyük önem taşıdığını işaret ediyor. Ödeve başlanan ilk 5 dakikanın çocuğunuzun kendini ödeve vermesi ve kendinden istenileni anlaması gereken önemli bir süre olduğunu kaydeden uzmanlar, ebeveynlerin burada çocuğa yardımcı olması gerektiğini savunuyor.

Uzmanlar çocuklar için oluşturulacak ödev saatlerinin ve ödev saati uygulamasının 21 gün boyunca tekrarlanmasının bir düzen oluşması bakımından önemli olduğunu belirtirken, çocukların zamanla kendilerini bu saate göre düzenlemeye başlayacağını da dile getiriyor.

Uzmanlar bazı ebeveynlerin çocuklarının zorlandığını düşünerek ödev konusunda yardımcı olmak isterken aslında önemli bir hata yaptıklarını savunuyor. Ödevlerin size değil, çocuğunuza verildiğini unutmadan hareket etmeniz gerektiğini kaydeden uzmanlar, ödevin amacının çocuğun kendisine öğretilmiş olan beceriyi kendi başına tekrarlamasını sağlamak olduğunu unutmamanız gerektiğini vurguluyor.