Çocukların ödev yapma alışkanlığı sorumluluk duygusu ile alakalı olduğu için, çocuğun ödev konularına duyduğu ilgi ile de doğrudan bir alaka içerir. İlgisini çekmeyen dersler ya da ödevler çocuğun üzerinde bir yük oluşturduğu gibi, çocuğun ödev yapma isteğini de büyük oranda etkiliyor.

Çocuklar için ev ödevinin önemi

Çocukların, ev ödevlerini bir sorumluluk yerine, öğrenme sürecinin bir parçası olarak nitelendirmesi büyük önem taşıyor. Ancak bunun için hem eğitimcilerin ödev konuları konusunda dikkatli olmaları hem de anne ve babaların çocuğa ödev aşamalarında destek olması gerekiyor. Çocuğun sorumluluk duygusunu geliştirmek ve görev bilinci kazanmasını sağlamak için ödevlerini tek başına yapması önemli olduğu gibi, ebeveynlerin sadece çocuğa yol göstermesi gerekiyor. Çocukların ev ödevlerine ebeveynlerin müdahalede bulunması, çocuğun özgüven sorunu yaşamasına yol alabiliyor.

Çocuğun ders çalıştığı ortam ev ödevlerini etkiler

Çalışma ortamı odaklanma ve motivasyonu büyük ölçüde etkileyen faktörlerden biridir. Bu nedenle çocukların ders çalışma ortamının dikkat dağıtıcı etmenlerden uzak olması önemlidir. Ders çalışılan ya da ev ödevi yapılan ortamda, gürültü olmaması önemli olduğu gibi, sıcaklığın da ideal düzeyde olması gereklidir. Bunun yanı sıra, duvar ya da masada, poster ya da şekillerin olması çocuğun dikkatinin dağılmasına yol açacaktır.

Ödev yapılırken mola verilmeli

Çocukların odaklanma süresi ortalama 20 dakika yüksek seviyededir. Ancak bu süreden sonra, odaklanma başarısı hızlı bir şekilde düşmeye başlar. Dolayısıyla ödev yapma ya da ders çalışma süresini maksimum 40-45 dakika olarak belirlemek ve 10-15 dakikalık molalar vermek önemlidir. Çocuğun mola vermek istememesi durumunda, onu molaya teşvik etmek gerektiği gibi, çalışma düzenine doğrudan müdahale etmemek gerektiği de unutulmamalı.

Peki anne ve babalar ödev yaparken yardım etmeli mi ?

Ev ödevlerinde öğrencilere destek vermek önem taşıyor. Zira bazı durumlarda çocuk nasıl bir yol izleyeceği konusunda tereddütte kaldığı gibi, ödev için kendisini yetersiz de görebiliyor. Bu durumda anne ve babaların çocuğa yol göstermesi ve çocuğu teşvik etmesi önemli. Ancak çocuğun ödevine doğrudan yardım etmemek gerekiyor.

Ebeveynlerin ev ödevleri için hiç destek vermemesi, çocuğa zorluklarla mücadele ederken kendini yalnız hissetmesine neden olacağı gibi; ev ödevinin bir kısmının dahi ebeveyn tarafından yapılması özgüveninin gelişmemesine yol açabilir ve çocuğu tembelliğe sürükleyebilir. Bu nedenle ebeveynlerin ev ödevleri konusunda çocuklara destek olmaları ancak doğrudan yardım etmemeleri gerekiyor.

Çocukların ev ödevi yapma konusunda bilincinin gelişmesi, eğitim hayatındaki başarısını artırdığı gibi, sorumluluk duygusunu da geliştiriyor. Bununla birlikte, ev ödevini yapan çocuklar, derslere hazırlıklı gittiğinden, dersi anlama aşamasında, ödevini yapmayan çocuklara göre daha başarılı oluyor. Dolayısıyla ebeveynlerin ev ödevleri için çocuğu teşvik etmesi ve ödevleri ilgi çekici hale getirmeleri büyük önem taşıyor.